Fanatismus

16. ledna 2017 v 18:00
Při vyslovení tohoto slova všechny asi nejspíš napadne náboženství, teroristické útoky, lidé v tranzu. Když se zamyslíme pořádně, zjistíme, že jednomu fanatismu propadáme takřka všichni a ještě se na to dokonce těšíme. Víte o čem je řeč?

Ano, chápavější mezi vámi už tuší, kam mířím. Vánoce. Snad největší fanatismus pro všechny, kteří mají rodiny a děti. Návštěvy příbuzných a známých, kdy musíte mít naprosto přepychově uklizeno, dokonale nazdobené cukroví, spousty chlebíčků, jednohubek a různých delikates, abyste byli shledáni jako vynikající hostitel, shánění dárků pro celou rodinu, zběsilé běhání po obchodech, do toho spousty reklam na všechny možné hračky, doplňky stravy, parfémy a spoustu zboží, které má poslední šanci na prodej po celoročním válení se v regálech.

Když jsem slyšela v rádiu, že i na Vánoce, které máme v současné chvíli za sebou a díky za to, se spousta domácností hodlá zadlužit nejen na pořízení dárků, ale i na jídlo, zatrnulo ve mně. V dnešní době, kdy se nemusí stát na vše fronty, všeho je dostatek po celý rok, se musíme zadlužit, aby k nám mohla přijet tetička z horní dolní a my jí mohli uvařit kafe.

Kam jsme to dospěli, že se musíme zadlužovat, abysme měli veku na chlebíčky? Něco je prostě špatně. Především se zapomíná na pravý smysl Vánoc a bohužel dnešní děti jsou vedeny spíše materialisticky než hodnotově. Proto se snažíme, aby naše dcera taková nebyla a ocenila i od srdce míněnou maličkost, i když se jí snažíme vyplnit její přání. Smyslem je být spolu, uvědomit si, jaké štěstí ve skutečnosti máme, když nekráčíme životem jak toulavý pes, že nás má někdo rád, jeví o nás zájem a nejsme mu lhostejní. Přesto 90% populace nejen u nás propadá fanatismu Vánoc, vše se blýská, nesmíte upustit ani drobeček, takže nejjednodušší by asi bylo jíst nad dřezem, dárky nakoupeny a úhledně zabaleny v balíčky, které rozzáří všechny tváře v místnosti a kopy a kopy jídla, které návštěvy se zatajeným dechem obdivují a labužnicky konzumují. Idylka, co? A jak to asi vypadá ve většině domácností právě v tuhle dobu? Hádky o peníze mezi manželi o to, kterou splátku zaplatit dřív, děti ještě pojedou na lyžák, rozbila se lednice , vysavač se musí reklamovat a děti si s novou herní konzolí už moc nehrají a ledabyle se válí u televize, zatímco děti musí vypilovat známky na vysvědčení nebo už je to prostě nebaví, nesplnila jejich toužebné očekávání.

Stála ta idylka za to? Asi ne, hlavně, že jsme podlehli fanatismu Vánoc a ostatních, podle kterých bysme jinak nebyli tak dobří lidé a rodiče. Kdy už začneme dělat věci srdcem a přestaneme žít v předsudcích? Co si o nás asi pomyslí? No přeci to, že nechceme rozmazlené děti, nejsme chobotnice, abysme stihli všechno a prostě občas drobíme. Vánoce jsou svátky lásky, míru a porozumění. Nezapomeňte na to, až budete letos zdobit stromeček, cukroví se bude pálit v troubě a děti udělají nepořádek po celém domě. Nejste galerie, v domě se má žít. Štastné a zdravé dítě prostě zlobí, manžel stejně bude drobit i s talířem a když ne, tak polije ubrus červeným vínem. Uvolněte se, nemáte otročit, ale užívat si rodinu.

Prestaňme podléhat fanatismu ostatních a sami začněme naslouchat hlasu srdce, co si skutečně přejeme. Každá rodina má své specifické zvyky. Tolerujte zvyky ostatních a totéž požadujte od nich. Nedovolte, aby jednou z klasických tradic byl fanatismus.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 16. ledna 2017 v 19:24 | Reagovat

Já Vánoce neřeším. Žádný fanatik v tomhle ohledu nejsem, nějak na to holt nemám buňky :-)

2 cynickepovidlo cynickepovidlo | Web | 16. ledna 2017 v 19:45 | Reagovat

Text a způsob psaní se mi líbil,navíc jsem rád, že je tu někdo s jehož myšlenkou se mohu ztotožnit.

3 bobciakova bobciakova | 16. ledna 2017 v 22:55 | Reagovat

[1]: Buďte ráda, že patříte mezi zbývajících 10% ☺

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama