Zvíře v srdci člověka

12. prosince 2016 v 14:07
Upřímně řečeno poněkud zvláštní téma, které ale vede k hlubokému zamyšlení. Když vezmeme v potaz evoluci, jsme z opice. Šimpanz má prý společných 98% genetických znaků. A někdy mám ve svém okolí pocit, že někteří už to na ty zbývající 2% nedotáhli. Ne nadarmo se říká, že je někdo drzý jako opice a drzost některých lidí skutečně postrádá 2% vývojePřekvapený.

Máme samozřejmě instinkty a pudy a to je asi to jediné, co by nám ze zvířat mělo zůstat. I když se od nich můžeme leccos naučit. Mořský koník rodí mláďata a stará se o ně. Samice tučňáka naklade vejce a odejde, vrátí se za rok. O mláďata se stará samec. I tohle můžeme vidět v lidském světě. Někteří muži trpí pseudotěhotenstvím v době, kdy jejich partnerka je sama těhotná. Prý je to zásluha empatie. Mají oteklé kotníky, je jim na zvracení při sebemenším zápachu a mají celkový pocit oteklosti. Někteří "silní empatici" dokonce cítí porodní bolesti- ale to už není příliš k uvěření, protože dámy, co si budeme říkat, tohle by nezvládli.

Ale co je čím dál častěji viditelné je muž na rodičovské dovolené nebo dokonce jako osamělý rodič. Je velmi diskutabilní, jestli je to dáno ekonomickou situací rodiny nebo tím, že se rodiče "podělí". Já se dělit nechtěla a nechci. Je to moje výsada a privilegium. Je mi jasné, co chtějí pánové namítnout, ale veškerou práci dělají ženy, pokud se jedná o péče o dítě. Označení, že muž "udělá" dítě je značně nesmyslné. Vše se vyvijí a vytváří v ženském těle, samozřejmě za spolupráce mužských reprodukčních buněk v době většinou radostného dovádění, které muž ochotně a rád poskytne.

Pudy sebezáchovy nás udržují při životě, ale co běžnější a veselejší část předchozího odstavce? Co takové osudové setkání s životním partnerem? I za to mohou pudy, které opravdu v tomhle případě ovládají srdce. Láska je sice chemická reakce organismu na jiný, ale bez téhle chemie by nebylo lidstva, ani ničeho jiného živého a krásného. Deštivý den je daleko příjemnější, když jste zamilovaní, máte chuť do něj vběhnout a nechávat stékat po sobě dešťové kapky a nosem nasát ten nejčerstvější a nejvoňavější vzduch, jaký kdy vaše plíce poznali. Když tohle dva lidi k sobě cítí, rozhodnou se společně starat o společné dítě, radosti i starosti, je to skvělé a je to asi ta nejušlechtilejší zvířecí část našeho srdce. Nenechte si ji zkazit těmi, co opouští rodiny a nechávají ty, co by jim měli být těmi nejbližšími, na holičkách. Pomozme těm opuštěným a sami si užívejme toho nejkrásnějšího, co nám zůstalo z "divokých " a nedovyvinutých dob.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 12. prosince 2016 v 14:53 | Reagovat

Souhlasím s tím přirovnáním se šimpanzi :) A jinak láska je moc krásný cit...

2 Karin Karin | 12. prosince 2016 v 14:53 | Reagovat

Pseudotěhotenství je nesmírně zajímavá věc! :D
Jinak pěkné zamyšlení.

3 bobciakova bobciakova | 12. prosince 2016 v 15:05 | Reagovat

Ano, to mohu jen souhlasit.  Nejhezčí je ale s "tím pravým"

4 bobciakova bobciakova | 12. prosince 2016 v 15:08 | Reagovat

Děkuji.  Pseudotěhotenství můžete vidět i u zvířat.  U fén je označováno jako falešná březost, ale i psi mohou být empatičtí -jednoho takového máme doma😀

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama