Kočičí ocásek neboli Bulbinie

3. května 2016 v 22:09 |  Bylinky pro všechny
Jako každého správného bylinkáře, tak i mě často trápila otázka, jak mít některé užitečné léčivé rostliny doma k dispozici po celý rok a zároveň mi posloužily svým dekorativním vzezřením. Otázka mě natolik trápila, že jsem pátrala všude možně až jsem konečně uspěla. V tomto článku vám představím málo známou léčivou rostlinu, která vám doma poslouží i jako neobvyklá dekorace.


Bulbinie

Je známá také jako Jagavka nebo kočičí ocásek pro své květenství. Jedná se o původem africkou rostlinu, která roste u každé chatrče a pomáhá místním s řešením všech možných zdravotních problémů. Vím, že to není zrovna nejlepší argument vzhledem k nemocem, které se stále v Africe vyskytují a převládají, ale tato rostlinka si určitě zaslouží vyzkoušet i v našich podmínkách.
Má tenké dužnaté listy, podobné aloe vera a také má obdobné účinky.
Užívá se:
- na čaje proti kašli, artritidě a nemocem z nachlazení
- listy používáme proti kolikám a průjmům a samozřejmě stejně jako aloe vera, tak i proti odřeninám
- pro desinfekci dutiny ústní a proti aftům a popraskaným rtům
- ničí následující mikroorganismy :


Candida albicans

Mikroskopický snímek kvasinky Candida albicans (zdroj:www.wikipedie.cz)

známá jako kvasinková infekce, která postihuje nejen pohlavní orgány, ale také dutinu ústní bílým svědivým výtokem, opakované záněty dělohy a křeče při menstruaci, poruchy menstruace, u novorozenců způsobuje zhruba desátý den po porodu onemocnění dutiny ústní zvanou moučnivka (přenáší se vaginální mykózou matky, pokud jí v době porodu trpěla)

Microcroccus luteus

(zdroj: https://www.google.cz/search?q=micrococcus+luteus+obr%C3%A1zek&rlz=1C1AVNG_enCZ644CZ644&espv=2&biw=1280&bih=699&tbm=isch&imgil=lPyQho1CL8-n9M%253A%253BcX300cZ1K2xptM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.medical-labs.net%25252Fmicrococcus-luteus-930%25252F&source=iu&pf=m&fir=lPyQho1CL8-n9M%253A%252CcX300cZ1K2xptM%252C_&usg=__dAKGbSFaaLtuk7N4UCVGkp9UhDY%3D&ved=0ahUKEwiKsuaHp7vMAhVJuhQKHRNzA9IQyjcIJA&ei=XzwnV8qGJMn0UpPmjZAN#imgrc=lPyQho1CL8-n9M%3A)

- kolonizuje na kůži a v dutině ústní, postihuje především osoby se sníženou imunitou

Staphylococcus aureus
zlatý stafylokok (zdroj: www.wikipedie.cz)

- tzv. zlatý stafylokok
- způsobuje různé infekce počínající mírné záněty kůže až po stavy otravy krve, které vedou až k septickému šoku se selháváním orgánů,nekrotizující pneumónii a syndrom toxického šoku

Escherrichia coli

Escherichia coli 1000x zvětšeno (červená barva je pozůstatek Gramova barvení). (zdroj: www.wikipedie.cz)

- vyvolává průjmy u dětí i dospělých a vodnaté průjmy u novorozenců, které mohou mít za následek dehydrataci, která může vést až k usmrcení dítěte

a Bacilus subtilis

Bacillus subtilis.jpg (zdroj: www.wikipedie.cz)

- neboli bacil senný je bakterie, která je odolná vůči vysokým teplotám, vyskytuje se v půdě i ve vodě a nejčastěji způsobuje kontaminaci potravin. Některé zdroje uvádí, že zřídka kdy způsobuje otravu.

U nás doma je Jagavka používána velmi často, i do domácí kosmetiky místo aloe (zejména pokud před pár dny jsme z aloe list odebrali - je dobré nechat rostlinu "zahojit"). Osvědčila se nám i na obtížně se hojící rány a také na opary, resp. na zahojení místa po oparu rtů. V současné době jsme ji vyzkoušeli na rozseknuté obočí a nohu - samozřejmě se jedná pouze o drobná poranění, v ostatních případech je nezbytné navštívit lékaře!

Tento sukulent je skutečně plný překvapení. Tato hojivá rostlinka si určitě najde místo ve vašem bytě a v létě na zahradě nebo balkoně. Jen není mrazuvzdorná, proto pozor na jarní a podzimní přízemní mrazíky. Budí skutečně velkou pozornost ☺
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama