Květen 2016

Svět, který nás obklopuje

3. května 2016 v 22:42
Někdy nad ním nestačíme žasnout. Je plný velkých i malých zázraků, zajímavých až mystických míst, nádherné přírody a a zvířat. A (bohužel) taky lidí.

Proč bohužel? Patříme mezi nejprimitivnější tvory v přírodě. Naše mláďata neumí po narození chodit, ani běhat, natož zajistit si potravu jako zvířata.

Industrializace nás připravuje o krásná místa, louky, na které naše babičky dříve chodily pro bylinky. Přináší nové technologie, poznatky, rozvoj průmyslu, obchodu a dalších technických věcí. S nimi ale už také nepřibývají pracovní místa, protože vše, nebo téměř vše je řízeno počítačem a lidský faktor již není žádoucí. Je totiž omylný. A já myslela, že právě proto se na tužku dává guma.

Někdy mám velmi intenzivní pocit, že se i z nás vytrácí lidskost a vůbec lidský faktor. Ostatní si často myslí, že druzí fungují jako stroje. Že pokud udělají chybu, je to chyba programu, který se musí odinstalovat nebo vyhodit. Jak snadného řešení. Pohnutky, které nás a naše jednání řídí nejsou podstatné. Důležité je splnění úkolu. Pokud selžete, končíte. Myslíte si, že se jedná jen o popis pracovního dne? Bohužel spousta lidí takto funguje i v rovině osobní.

Lidskost v mezilidských vztazích se vytrácí tak snadno, až to připomíná letící bublinu, která každou chvíli narazí na hranu a praskne. Pro spoustu lidí není důležité, jaké byly vaše úmysly a jak dobrý měl být záměr věci. Prostě jste selhali a tím pádem i skončili.

Jak snadno si můžete připadat osamělí v sále plném lidí. Jste jako lovná zvěř, čekáte, kdy vás někdo vlídným slovem naláká, zneužije pro svou věc a jakmile vás nepotřebuje, posloužíte naposledy jako jeho rohožka a zranění a duševně zlomení odcházíte. Dokud nepřijde někdo další.

Upřímně řečeno mě už nebaví dělat někomu rohožku. Chci žít svůj život a nést jen své břímě, ne obvinění za celý svět. Budu žít tak, abych si mohla užít ten krásný svět, který mě obklopuje a ne ten plný podrazů, vypočítavosti a zneužívání i sebemenší dobré vůle. Jen tak nepřestanu být lidská. Nebyla jsem nikdy sobecká, ale asi začnu být. Jinak asi nemám šanci na přežití.

Možná se opakuji a je mi to srdeční jedno, protože si za tím stojím: hýčkejte si svou rodinu. To je jedináček jistota, kterou máte. Ano, jsou výjimky. Těch je málo. Pro mne je má rodina vším. Jen ti nejbližší vám pomohou udělat ten svět, co vás obklopuje krásnější. A není krásnější jen díky nim? A nejsou to oni, ten svět, který nás obklopuje?

Kočičí ocásek neboli Bulbinie

3. května 2016 v 22:09 Bylinky pro všechny
Jako každého správného bylinkáře, tak i mě často trápila otázka, jak mít některé užitečné léčivé rostliny doma k dispozici po celý rok a zároveň mi posloužily svým dekorativním vzezřením. Otázka mě natolik trápila, že jsem pátrala všude možně až jsem konečně uspěla. V tomto článku vám představím málo známou léčivou rostlinu, která vám doma poslouží i jako neobvyklá dekorace.


Bulbinie

Je známá také jako Jagavka nebo kočičí ocásek pro své květenství. Jedná se o původem africkou rostlinu, která roste u každé chatrče a pomáhá místním s řešením všech možných zdravotních problémů. Vím, že to není zrovna nejlepší argument vzhledem k nemocem, které se stále v Africe vyskytují a převládají, ale tato rostlinka si určitě zaslouží vyzkoušet i v našich podmínkách.
Má tenké dužnaté listy, podobné aloe vera a také má obdobné účinky.
Užívá se:
- na čaje proti kašli, artritidě a nemocem z nachlazení
- listy používáme proti kolikám a průjmům a samozřejmě stejně jako aloe vera, tak i proti odřeninám
- pro desinfekci dutiny ústní a proti aftům a popraskaným rtům
- ničí následující mikroorganismy :


Candida albicans

Mikroskopický snímek kvasinky Candida albicans (zdroj:www.wikipedie.cz)

známá jako kvasinková infekce, která postihuje nejen pohlavní orgány, ale také dutinu ústní bílým svědivým výtokem, opakované záněty dělohy a křeče při menstruaci, poruchy menstruace, u novorozenců způsobuje zhruba desátý den po porodu onemocnění dutiny ústní zvanou moučnivka (přenáší se vaginální mykózou matky, pokud jí v době porodu trpěla)

Microcroccus luteus

(zdroj: https://www.google.cz/search?q=micrococcus+luteus+obr%C3%A1zek&rlz=1C1AVNG_enCZ644CZ644&espv=2&biw=1280&bih=699&tbm=isch&imgil=lPyQho1CL8-n9M%253A%253BcX300cZ1K2xptM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.medical-labs.net%25252Fmicrococcus-luteus-930%25252F&source=iu&pf=m&fir=lPyQho1CL8-n9M%253A%252CcX300cZ1K2xptM%252C_&usg=__dAKGbSFaaLtuk7N4UCVGkp9UhDY%3D&ved=0ahUKEwiKsuaHp7vMAhVJuhQKHRNzA9IQyjcIJA&ei=XzwnV8qGJMn0UpPmjZAN#imgrc=lPyQho1CL8-n9M%3A)

- kolonizuje na kůži a v dutině ústní, postihuje především osoby se sníženou imunitou

Staphylococcus aureus
zlatý stafylokok (zdroj: www.wikipedie.cz)

- tzv. zlatý stafylokok
- způsobuje různé infekce počínající mírné záněty kůže až po stavy otravy krve, které vedou až k septickému šoku se selháváním orgánů,nekrotizující pneumónii a syndrom toxického šoku

Escherrichia coli

Escherichia coli 1000x zvětšeno (červená barva je pozůstatek Gramova barvení). (zdroj: www.wikipedie.cz)

- vyvolává průjmy u dětí i dospělých a vodnaté průjmy u novorozenců, které mohou mít za následek dehydrataci, která může vést až k usmrcení dítěte

a Bacilus subtilis

Bacillus subtilis.jpg (zdroj: www.wikipedie.cz)

- neboli bacil senný je bakterie, která je odolná vůči vysokým teplotám, vyskytuje se v půdě i ve vodě a nejčastěji způsobuje kontaminaci potravin. Některé zdroje uvádí, že zřídka kdy způsobuje otravu.

U nás doma je Jagavka používána velmi často, i do domácí kosmetiky místo aloe (zejména pokud před pár dny jsme z aloe list odebrali - je dobré nechat rostlinu "zahojit"). Osvědčila se nám i na obtížně se hojící rány a také na opary, resp. na zahojení místa po oparu rtů. V současné době jsme ji vyzkoušeli na rozseknuté obočí a nohu - samozřejmě se jedná pouze o drobná poranění, v ostatních případech je nezbytné navštívit lékaře!

Tento sukulent je skutečně plný překvapení. Tato hojivá rostlinka si určitě najde místo ve vašem bytě a v létě na zahradě nebo balkoně. Jen není mrazuvzdorná, proto pozor na jarní a podzimní přízemní mrazíky. Budí skutečně velkou pozornost ☺

Cibulové kroužky v pivním těstíčku s bylinkami

1. května 2016 v 4:22 | Marcela |  Vaříme s bylinkami nejen do kamionu
Honí vás někdy mlsná nebo potřebujete připravit rychle nějaké občerstvení pro návštěvu? Nemáte doma příliš surovin? Nevadí. Cibuli máme doma většinou asi všichni. A právě z té můžete připravit zajímavé občerstvení nejen pro návštěvy, ale i jako mlsání pro sebe.

Budete potřebovat:

Cibuli

Těstíčko:
Mléko, kefír nebo podmáslí
Pivo (lze vynechat, i když v názvu je pivní těstíčko, ne všem pivo chutná)
Sůl
Pepř
Vejce
Oblíbené koření a bylinky ( oregáno, saturejka, estragon, petržel...)
Mouka (já dávám klasickou polohrubou pšeničnou, ale můžete použít i bezlepkovou-pohankovou, kukuřičnou...)

Záměrně neuvádím gramáž - záleží na tom, kolik cibulí chcete použít. Já počítám jednu velkou nebo dvě střední na osobu (samozřejmě je nepravděpodobné, že se vám návštěva, která přijde v osm večer nenapere plnými hrstmi kroužků (ale možná i někdo takový by se našel)). Prostě přizpůsobte počet cibulí charakteru a složení hostů, nezapomínejte zohlednit i čas, ve který návštěvu očekáváte. Zbytek přísad použijte na těstíčko, které by mělo být o něco hustší než těsto na palačinky a mělo by na cibuli dobře držet, přesto přebytek těstíčka by měl ztéct zpět do misky.

Postup je až směšně jednoduchý. Cibuli nakrájíme na silnější kolečka, která pak ještě rozdělíme na jednotlivá kolečka dle vrstev cibule. Každé jednotlivé kolečko omáčíme v těstíčku a smažíme do zlatova.

Můžete podávat samostatně nebo s tatarskou omáčkou či různými dipy.