První sklizeň-kopřiva, sedmikráska a pampeliška

19. dubna 2016 v 0:10 | Marcela |  Bylinky pro všechny


>Ano, je to tak. Už je zde čas první sklizně bylinek. Připadá vám to moc brzy? Chyba lávky. Právě teď je ideální čas pro sklizeň mladých kopřiv, sedmikrásek a pampelišek, neboli smetanky lékařské.

Kopřiva dvoudomá

Mladé kopřivy v sobě mají pořádné grády, takže bez rukavic se neobejdete. Pokud byste byli hodně popálení od těchto (nebo i pozdějších) kopřiv,může vám být až špatně. Dostaví se nevolnost, diskomfort, bolestivost v mistě popálení, pocit slabosti až mdloby. To způsobuje kyselina mravenčí, kterou kopřiva obsahuje. Mladé listy se mohou použít na salát, vařené jako zelenina, klasikou je příprava čaje. Celkově kopřiva posiluje organismus, bývá používána na očistné kúry, díky obsahu chlorofylu také do ovocno-zeleninových šťáv a koktejlů ( smoothies). Kopřiva podle švýcarského kněze Kunzeho by pro své léčivé účinky byla vyhlazená, pokud by se nebránila svou typickou pálivostí. Působí blahodárně při bolestech hlavy, ekzémech, alergii, únavě, nemocích trávicího a zažívacího traktu, revmatismu, dně, chudokrevnosti,bakteriálním i virovým infekcím, ale také pro růst a zlepšení kvality vlasů, bolesti pohybového aparátu. Dokonce se o ní hovoří v souvislosti s podporou léčby a prevence rakoviny. No není úžasná? Lžička až dvě kopřivového sirupu denně pomáhá zvyšovat imunitu. Nespotřebované listy (pokud je už máte na sušené a zpracované) jsou také výborným aktivátorem kompostu nebo z nich můžete připravit bylinnou jíchu jako hnojivo. A ještě jedna zajímavost o kopřivě na závěr- vlákna, která jsou obsaženy ve stoncích této žahavé trvalky jsou natolik pevná, že se mohou využívat pro tkání plátna, dají se z nich stáčet provazy a dokonce vyrábět papír.

Sedmikráska

Patří mezi byliny s jedlými květy,které se dají použít spolu s mladými listy do salátů, také do směsí potpourri. Květy této nenáročné trvalky, která se vyskytuje téměř všude pomáhají proti průjmům a střevním katarům. Pomáhá při rýmě a kašli a pro oživení mdlé pleti. Pokud rozmačkáme čerstvé listy, mohou nám pomoci hojit odřeniny nebo drobné rány. Místo čerstvých listů můžeme použít odvar ze sušených. Pokud si budete chtít připravit sedmikráskový sirup, budete se muset velmi činit, jelikož budete potřebovat minimální počet 1000 ks.
Pampeliška


Z krásných žlutých květů se dá připravit med, listy jsou báječné do salátů a kořeny se po usušení, opražení a umletí dají použít místo kávy. Používá se při dně, ekzémech, nespavosti, revmatismu a také proti zácpě. Přidáním do koupelnové vody získáte báječné tonikum. Pozor by si na pampelišku měli dát žlučníkáři, protože kořen zvyšuje tvorbu žluči, čímž je velmi účinným a ceněným diuretikem. Pampeliška také snižuje hladinu cukru v krvi. Užívá se při chorobách sleziny,vyrážkách, žlučníkových kamenech, při husté krvi a žloutence.


A pak že plevel:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama