Duben 2016

Maliník - užitek po celý rok

29. dubna 2016 v 7:58 | Marcela |  Bylinky pro všechny
Ano, je to skutečně tak. Maliník je naprosto úžasná rostlina, která nám (pokud máme stáleplodící odrůdu) přináší chutné červené plody až do listopadu, listí z maliníku pak můžeme užívat k přípravě čaje po celý rok, aniž by měl nežádoucí účinky. A je naprosto vhodný i pro malé děti. No není to skvělé??

Maliník toho umí ale daleko víc, než jen dát plody na mlsání a listí na čaj.

Účinky maliníku:

- především na trávicí soustavu - podporuje vylučování žluči, působí proti střevním parazitům, velmi blahodárny je při průjmech a střevních kolikách, žaludečních obtížích, ulehčuje trávení, napomáhá při zánětech střev

- působení pro ženy - mírní bolestivou menstruaci, odstraňuje křeče, ulehčuje porod (napomáhá stahování hladkého svalstva, pití čaje z maliníku se doporučuje 5 týdnů před očekávaným porodem), odvádí přebytečnou vodu z těla díky své močopudné vlastnosti a také čistí krev, po porodu pomáhá vyčistit porodní cesty, napomáhá rekonstrukci dělohy a zkracuje dobu poporodního krvácení

- jeho močopudnost ale nepůsobí jen na ženské zdraví, ale také k vyplavování ledvinových kamínků a je účinnou pomocí při zánětech močového měchýře, používá se i při problémech s močením.

- své využití pro něj najdou i muži, pro které je vhodný při neplodnosti a poruchách erekce, zvyšuje hladinu testosteronu
- kožní působení - není zanedbatelné, protože ulehčuje při ekzémech, vyrážkách

- problémy s dutinou ústní - paradentóza, záněty dásní, afty, ale i bolesti v krku vám pomůže zmírnit nebo dokonce odstranit odvar z maliníku, který můžete použít i jako kloktadlo.

- působí preventivně proti civilizačním nemocem, napomáhá čištění plic při odvykání kouření
- při dlouhodobém užívání podporují zvyšování imunity
- obsahuje:
vitamíny A, C, E, B1, B3 a B12
minerály draslík, vápník, fosfor, měď, zinek, hořčík, ale také značný podíl železa
- pokud už ale onemocníte, snižuje projevy chřipky a snižuje horečku

Pro své jemné působení je maliník (ale i ostružiník) vhodný pro podání dětem. Jediný případ, kdy by se maliník používat neměl je první trimestr, protože hrozí riziko potratu (jak jsme již zmínili výše, způsobuje stahy hladkého svalstva, které mohou vést k nechtěnému přerušení těhotenství).

Bylinná jícha

27. dubna 2016 v 23:19 Bylinky pro všechny
V předchozím článku jsme se zmínili o bylinné jíše, kterou si můžete připravit ze zbytků bylin, které už nemáte pro další využití.

Bylinné jíchy jsou velmi starou záležitostí, ale také velice účinnou. K její přípravě můžete použít kopřivy, kostival -ten je výborný pro nastartování kompostu (aby v něm probíhaly potřebné procesy a dostaly se do něj všechny potřebné živiny), prostě jakoukoliv bylinu nebo směs bylin. Ty zalijete vlažnou vodou a umístíte na teplé a stinné místo a necháte pár dní pěkně pracovat. Poté se jícha přecedí a můžete používat.

Pracujte s ní ale opravdu jako s hnojivem -tedy vámi zvolenou odměrku do konve s vodou.

Pokud se vám nechce bylinné jíchy připravovat, nemusíte se trápit s přebytkem bylin. Byliny, které již nepotřebujete, můžete hodit do kompostu, kterého obohatí o své cenné složky a vy budete mít nádhernou půda pro vaše rostliny. Zní to sice jako by jste cenné a taky drahé byliny vyhazovali, ale vy umožňujete uzavřít zahradní cyklus, ze kterého máte ještě navíc zisk. Je to prostě jen způsob přírodního a ekologického hnojení.

A pak, že to nejde bez chemie ☺

Nad propastí

26. dubna 2016 v 22:17 | Marcela
Teda témata týdne jsou čímkoli dál depresivnějšíSmějící se. Ale i tak opět přispěji svou troškou do mlýna.

Je zvláštní, že jsou lidé, kteří se nad propastí objevují jen na tenkém laně a celkem často - provozují adrenalinový koníček. Projdou se nad propastí a pak si dají poklidně kávu. Já osobně bych zvolila jen tu kávu, výšky nesnáším.

Přesto se každý z nás nad propastí ocitne. Ne, že by bylo nutno stát někde na skále nebo útesu, ale životní situace někdy způsobují naprosto stejný efekt. Taková sociální fata morgána. Jsme tak přitlačení na okraj, že máme dojem, že stačí už jen kousíček a spadneme do té tajemné a strašidelné propasti, ze které, jak se zdá, není úniku.

Každý z nás si to zažil. Propasti jsou v každém životě a každý se na jejich okraji ocitnul. Někdo spadl, někdo ne, někdo úspěšně a s výsměchem balancuje na hraně. Nikomu se nevyhýbají. Svou strašidelnou a neustálou přítomností nás udržují ve střehu. Jsme ostražití, abychom se jim pokud možno vyhnuli, ale ne vždy se to podaří.

Když už se stane, že jsme nad propastí, měli bychom se zamyslet, proč nad ní vlastně stojíme. Možná jen zveličujeme běžný problém, který bychom jinak zvládli levou zadní a ani bysme se nezapotili. Místo toho stojíme a koukáme, jako by nám upadlo Eskymo. Nadechněte se a myslete na místo, kde to máte rádi nebo kde byste chtěli být. Představte si, jak vás někdo, kdo je pro vás nejdůležitější drží za ruku nebo vás objímá. Teprve potom začněte řešit, co vlastně děláte nad propastí. A je tam ještě vůbec?

Každému je někdy ouvej. Jak zaznělo již v Hogo fogo Homolka - toho svýho smutku má každý dost. Ale tý svý srandy má sakra málo. Asi bychom neměli ten život brát příliš vážně. Jinak se to asi zvládnout nedá.

Co říct na závěr ? Asi jen to, že musíme odložit růžové brýle a dívat se na problémy realisticky, protože jedině tak můžeme dospět k řešení . Být rádi za to, co máme, vykašlat se na malichernosti a užívat si ty opravdu důležité věci a okamžiky. To by nás mohlo udržet od propastí co nejdál... Nezbývá než to zkusit.

Zásady sběru léčivých bylinek

19. dubna 2016 v 13:35 Bylinky pro všechny
Nikdy nesbírejte bylinky které neznáte a nepoužívejte je, dokud se s nimi přes zkušeného bylinkáře či odbornou literaturu neseznámíte

Nikdy nesbírejte bylinky na znečištěných prostranstvích - to platí i pro sběr u silnice, ve strouhách a všemožných škarpách, znečištěných vodách apod. Takové bylinky by vám spíše uškodily.

Bylinky sbírejte za slunečného počasí,nikdy po dešti - v případě, že byste je chtěli sušit. Zhnědly by a zplesnivěly. Na sirupy to nevadí, protože než byste si sirup naložili, bylinky byste museli trochu opláchnout.

Pokud bylinky sušíte uměle - tedy v sušičce potravin, ideálni teplota je do 35°.

Bylinky se nikdy nesmí zapařit ( pokid ovšem nepřipravujeme bylinnou jíchu, i když se jedná spíše o kvasný proces)

Nesbíráme zákonem chráněné a ohrožené byliny- mohlo by dojít k jejich úplnému vyhlazení. Pokud chceme sbírata zpracovávat takové byliny, existují zahradnictví a bylinkářství,která vám danou rostlinu prodají s garancí, že původ rostliny není z chráněné oblasti a vy tudíž můžete v klidu pěstovat.

Vybírejte jen pěkné a zdravé byliny, zahnědlé a ovadlé, či škůdci napadené rostliny nesbíráme.

Byliny sbíráme nejlépe do proutěného košíku, který přirozeně větrá ( což jsou všechny,nehledejte v tom vědu) a nehrozí zapaření bylin.

Pozor na soukromé pozemky- i některé louky už nejsou ve vlastnictví všech a tudíž se před vstupem na louku či jiné prostranství ubezpečte, že nevstupujete na soukromý pozemek. Bylinky by vás potom přišly velmi draho.

Dost bylo snů

19. dubna 2016 v 12:23 | Marcela
Tvrdá věta, která navrací do reality, zabavuje vzdušné zámky lépe než exekutor. Je správné zbavit se snů? No asi záleží na tom, o jaké sny se jedná. Možná jen těch, které jsou nereálné a o kterých víme, že se nikdy nesplní. Ale kde je ta jistota, že se skutečně nesplní? Každý sen se může splnit. Každý může vyhrát v loterii, přijmout úžasné dědictví od bohatého strýce z šestého kolena... Tím jsme se ale už jednou v předchozích článcích zaobírali.

Nevím jestli je horší zbavit se snů nebo ideálů. Oboje je pro život důležité, jinak bysme byli jako stroje. Někdy je ale potřeba se snů skutečně zbavit a začít žít na plný pecky. Zbavila jsem se snu o krásnější zahradu, že se naučím akupunkturu a že budu pružná jako nikdy. Smířila jsem se se svou už ne tak pružnou postavou, na které se postupně začínají tvořit faldy, na učení akupunktury nemám vůbec čas, protože se věnuji dceři a na krásnější zahradu sama nestačím a jako kamioňácká manželka jsem na vše sama. Zvlášť pokud ještě nepřeje počasí.

Smíření se se skutečností, sundání růžových brýlí, vše je v podstatě ulevující. Přestanete se lopotit s nesmysly a zkusíte něco praktického a potřebného. Pokud máte štěstí, stejně vás to k dřívějším aktivitám dovede.

Čeho se odmítám vzdát je pěstování bylinek. Jejich využití pro domácnost je natolik široké a dlouhodobé a neskutečně úsporné, že ani není možné s tím přestat. Líbí se mi uzavřený cyklus zahrady prostřednictvím kompostu a také maximální využití surovin. Tenhle sen je skutečně dokončený a já jsem na něj hrdá. I když člověk při plnění svých snů slyší, jak nesmyslné to je a stejně se vás pokouší srazit nebo ponížit před ostatními. Jsou prostě sny, které musí zůstat v nás a kterých bychom se zbavit neměli. Jen těch hloupých. Ale které to jsou? Pro někoho je důležité stát se přeborníkem v bowlingu a pro jiného je to naprostá zbytečnost. Jen díky svým konkrétním snům a díky faktu, že každý jsme jiný, se nám daří vytvářet naprosto plnohodnotnou společnost s kompletním zastoupením ve všech oborech, sportech, vynálezech... Unikátnost, jedinečnost- říkejte si tomu jak chcete. To je to, čeho bychom se měli držet. Přestat snít a začít konat. Možná jednou budu mít trochu víc času a akupunkturu se naučím. Třeba se brzy zlepší počasí a budu mít krásnější zahradu. Ale rozhodně dál budu cvičit, ale budu to dělat pro zábavu a ne proto, abych byla pružná.

Sice se říká,že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale kdo nic nedělá, taky nic nemá, nic nedokáže a jen zaostává. Myslím si, že o tom život není. Máme tvořit, budovat, zkoušet a ne jen o něčem snít. Dost bylo snů, je čas jednat a své sny si začít plnit. Nikdy nevíte kolik času vám zbývá a i když budete litovat jen toho, co jste neudělali,mělo by toho být co nejmíň. Jak jinak chcete prožít plnohodnotný život?

První sklizeň-kopřiva, sedmikráska a pampeliška

19. dubna 2016 v 0:10 | Marcela |  Bylinky pro všechny


>Ano, je to tak. Už je zde čas první sklizně bylinek. Připadá vám to moc brzy? Chyba lávky. Právě teď je ideální čas pro sklizeň mladých kopřiv, sedmikrásek a pampelišek, neboli smetanky lékařské.

Kopřiva dvoudomá

Mladé kopřivy v sobě mají pořádné grády, takže bez rukavic se neobejdete. Pokud byste byli hodně popálení od těchto (nebo i pozdějších) kopřiv,může vám být až špatně. Dostaví se nevolnost, diskomfort, bolestivost v mistě popálení, pocit slabosti až mdloby. To způsobuje kyselina mravenčí, kterou kopřiva obsahuje. Mladé listy se mohou použít na salát, vařené jako zelenina, klasikou je příprava čaje. Celkově kopřiva posiluje organismus, bývá používána na očistné kúry, díky obsahu chlorofylu také do ovocno-zeleninových šťáv a koktejlů ( smoothies). Kopřiva podle švýcarského kněze Kunzeho by pro své léčivé účinky byla vyhlazená, pokud by se nebránila svou typickou pálivostí. Působí blahodárně při bolestech hlavy, ekzémech, alergii, únavě, nemocích trávicího a zažívacího traktu, revmatismu, dně, chudokrevnosti,bakteriálním i virovým infekcím, ale také pro růst a zlepšení kvality vlasů, bolesti pohybového aparátu. Dokonce se o ní hovoří v souvislosti s podporou léčby a prevence rakoviny. No není úžasná? Lžička až dvě kopřivového sirupu denně pomáhá zvyšovat imunitu. Nespotřebované listy (pokud je už máte na sušené a zpracované) jsou také výborným aktivátorem kompostu nebo z nich můžete připravit bylinnou jíchu jako hnojivo. A ještě jedna zajímavost o kopřivě na závěr- vlákna, která jsou obsaženy ve stoncích této žahavé trvalky jsou natolik pevná, že se mohou využívat pro tkání plátna, dají se z nich stáčet provazy a dokonce vyrábět papír.

Sedmikráska

Patří mezi byliny s jedlými květy,které se dají použít spolu s mladými listy do salátů, také do směsí potpourri. Květy této nenáročné trvalky, která se vyskytuje téměř všude pomáhají proti průjmům a střevním katarům. Pomáhá při rýmě a kašli a pro oživení mdlé pleti. Pokud rozmačkáme čerstvé listy, mohou nám pomoci hojit odřeniny nebo drobné rány. Místo čerstvých listů můžeme použít odvar ze sušených. Pokud si budete chtít připravit sedmikráskový sirup, budete se muset velmi činit, jelikož budete potřebovat minimální počet 1000 ks.
Pampeliška


Z krásných žlutých květů se dá připravit med, listy jsou báječné do salátů a kořeny se po usušení, opražení a umletí dají použít místo kávy. Používá se při dně, ekzémech, nespavosti, revmatismu a také proti zácpě. Přidáním do koupelnové vody získáte báječné tonikum. Pozor by si na pampelišku měli dát žlučníkáři, protože kořen zvyšuje tvorbu žluči, čímž je velmi účinným a ceněným diuretikem. Pampeliška také snižuje hladinu cukru v krvi. Užívá se při chorobách sleziny,vyrážkách, žlučníkových kamenech, při husté krvi a žloutence.


A pak že plevel:-)

Musíte žít!

5. dubna 2016 v 12:49 | Marcela
Tuhle větu znáte určitě všichni. Ať už ve vytýkacím smyslu, nebo s nadsázkou. A tolik doporučení, co musíte zažít, těch je nepočítaně. Každému prostě připadá to, co zrovna zažil a co momentálně prožívá - ať již ve smyslu negativním nebo pozitivním, za naprosto jedinečné. A je to opodstatněné. Každý z nás je jedinečný, i když se chováme podle určitých vzorců chování. Díky tomu mohly vzniknout různé typologie co se týče měsíčních znamení, ve kterých jsme se narodili, pohlavím, jakým jsme nebo podle dne, ve kterém jsme se narodili atd., je jich opravdu nepočítaně.

Nejčastěji se ale samozřejmě setkáváme se stránkou povahovou a podle té soudíme i o ostatních lidech. Co se nám zdá příjemné a úžasné, ale nemusí být příjemné každému, přesto se horečně ženeme a sdělujeme, že určitý zážitek by si měl prožít také - např. adrenalinový sport, skok padákem z letadla, bungee jumping apod. Za touhle větou je opět snaha o sdílení a přiblížení se k určitému člověku, se kterým si chceme být blízcí nebo se cítíme zranění a snažíme se ukončit muka vysvětlování, proč a zač a nač. Právě na téhle větě je nejlépe vidět, jak jedna věc může mít dve strany. Na té pozitivní máme nějaký úžasný zážitek a na té druhé chceme, aby nám dal někdo pokoj. Použití takových vět a ještě navíc v českém jazyce je naprosto úžasné a svým způsobem dokonalé. Nikde nenajdete takovou rozmanitost.

Existuje řada článků s doporučeními, co byste měli zažít a co byste měli jíst, přečíst a vypít ještě před tím, než se přiblíží vaše osudná a poslední hodinka, protože pak už na tomhle světě nezažijete nic. O tom, co se děje pak samozřejmě nikdo z nás nemá zprávy. Tyhle seznamy samozřejmě plní svou marketingovou skrytou funkci, ale zase asi není příliš rozumné zavrhovat i dobrou stránku věci - protože jak jsme se již (určitě několikrát a opakovaně) přesvědčili, vše má dvě strany, pozitivní a negativní, svůj rub a líc. Možná, že snahou je také skutečná chuť se podělit o něco mimořádného, okouzlujícího a opojného, co by si ostatní přáli v dobrém pro druhé.

Samozřejmě, že ne všichni to s námi myslí dobře. Jsou i tací, co si přejí pro druhé jen to špatné a nejhorší, ale ti si zase neuvědomují, že potom skončí ještě hůř. Říkejte si tomu jak chcete - boží mlýny, karma... Prostě na každého jednou dojde a sklidí to, co sám zasel. A pokud na nás doslova vyplivnou větu "tak si to zkus zažít sám" nemusí to být nutně přání něčeho zlého vůči naší osobě. Může to být jen směs únavy, zoufalství a bezmoci, která padne občas na každého. Život se s nikým z nás nemazlí, ale taky nám nikdo nesliboval, že to tady bude jednoduchéMrkající

Záleží jen a jen na nás, jaký život vedeme - i když nás osud občas strká z cestičky na cestičku. Pořád je jen na nás, jestli se necháme a pokud je nutná ta jiná cestička, jak dobře ji zvládneme nebo ne. Za vše si můžeme sami - vzpomeňme slavné přísloví, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán - já na to dojíždím pořádUsmívající se Vzchopit se, jít s hlavou vztyčenou a odrážet rány, které nám život uštědřuje. Zní to pro někoho možná divně, ale vždyť tím strašně získáváme. Zocelujeme se, zkoušíme naše možnosti a schopnosti a také získáváme spousty historek - ať už veselých, nebo i těch smutných. Smutek patří k životu a my se ho musíme naučit přijmout. Nenechat se jím ovládat, a e brát ho jako nutnou součást života. Jak jinak byste poznali, že jste veselí?

Chyťte život za ocas, než on chytne ten váš (prosím jen obrazně řečeno) a nepusťte ho. Žijte. Když vás něco zaujme - skočte po tom - přečtěte si zajímavou knihu, jděte na koncert, do kina, ochutnejte nová jídla, degustujte víno - co vás napadne. Ale žijte tak, jak si sami přejete. Na doporučení používejte svůj zdravý rozum a taky vaše srdce. Poslechnout vlastní vnitřní orgány je tím správným úkazem, že ještě žijete a nikoliv, že jen přežíváte.

Žít každý den, jako by byl poslední - proč ne, pokud nebudete zhýralíUsmívající se Obohatit svůj život o nějaký zážitek třeba z koncertu nebo návštěvy opery se stane historkou, kterou budete oblažovat své příbuzné a přátele.

Nechci vám říkat jak žít nebo co máte zažít. Je plno krásných věcí, které si přejeme zažít všichni a věci, které si nepřeje zažít nikdo. Za sebe vám chci jen popřát, abyste žili jen ty krásné věci, ty ošklivé se vám vyhýbali a vy skutečně žili. Musíte žít!

Pelargonie - zapomenutá léčivka

3. dubna 2016 v 12:32 | Marcela |  Bylinky pro všechny
Ano, je to skutečně tak. Ty krásky, co se pyšní pomalu za každým oknem jsou opomíjenou léčivkou. Pro svůj vzhled je považována pouze za rostlinu okrasnou nebo odpuzující hmyz a mouchy v letních měsících. Jenže to nejsou jediné účinky pelargónie!

Olej z pelargónií je používán v kosmetice již od 18. st. Je průmyslově pěstována pro destilaci tohoto oleje díky své nádherné vůni po růžích, ale i pro vůni muškátového ořšku, pomerančové nebo růžově mentolové až kadidlové vůni. Ve viktoriánské éře v zimě lidé tyto rostliny umisťovaly po domě do takových míst, aby procházející ženy svými dlouhými sukněmi o ně zavadily a uvolňovala se z nich tato omamná vůně.

Listy, keré voní po růžích se používají pro aroma zákusků, dezertů, čajů a jiných nápojů nebo dokonce do misek s vodou pro umytí rukou přislavnostním stolování. V kuchyni se používají také korunní lístky a to hlavně pro ozdobu salátů. Výluh z listů lze použít pro ochucování omáček, džemů, sirupů, másla, zmrzlin a želé,ale také octa. Listy můžeme dále použít pod pečená jablka nebo jiné koláče, kterým dodají zvláštní příchuť. Dále je lze použít do poštik, zapečenému sýru na topince, ale i k rybám.

Kromě potravinářského využití jsou tyto krásky možné používat do směsí potpourri, do vonných polštářků, ale i pro léčení. Jak jsme již zmínili, silice z listů pelargónií jsou využívány v kosmetice, ale také aromaterapii. Pokud pár listů přidáte do masážního oleje, osvěžíte svou nervovou soustavu. Zmírnění předmenstručního napětí, záněty kůže a ekzémy, suchá kůže a opary - i s tím vším vám může pelargónie pomoci. Výluh z listů je také svíravým prostředkem na čištění pleti, bledé pleti napomáhá vrátit barvu. A listy si můžete přihodit i do koupele.

Připadá vám, že je to pořád málo? Tak co využít její repelentní účinky? Ne nadarmo naše babičky věděly, že muškát, neboli pelargónie v okně dokáže odehnat hmyz - ať už komáry, mouchy nebo jinou "havěť" (entomologové prominou). Při správném pěstování vám vydrží venku za oknem až do podzimu a při správném přezimování do následujících let. Pelargónie si můžete namnožit řízkováním. V našich podmínkách není mrazuvzdorná, i když v některých zemích je celoročně pěstována venku. My ji používáme jako přenosnsou rostlinu, kterou vždy po zmrzlých ponecháváme venku až do podzimu.

Dříve než vyhodíte olámané listy z této úžasné a vděčné rostliny vyhodíte do koše (nebo lépe do kompostu), nasuště si listy třeba do potpourri nebo vonných a nahřívacích polštářků. Nebo jej rozdrobte a používejte jako koření do zmiňovaných paštik, na ryby atd. Fantazii se meze nekladou a možná právě ve vaší kuchyni objevíte zcela nový chuťový zážitek právě z této rostliny. Tak neváhejte a alespoň jednu pelargónii umístěte za okno.Zdroje: L.Bremnesová, Bylinář, ISBN 80-7321-113-0, A. Clevely a K. Richmondová, Velká kniha bylinek, ISBN 80 - 7237-132-0