Úspora odpadu? Kompostování!!!

28. března 2016 v 14:35 |  Bylinky pro všechny
V dnešní době máme velkou spotřebu odpadu. Snažíme se šetřit s energií, vodou, ale na co ještě stále zapomínáme je šetřit s odpadem. Zní vám to hloupě? 2/3 odpadu v koši běžného domácnosti tvoří zbytky z kuchyně - slupky od brambor, mrkve, ohryzky od jablek a hrušek, slupky z cibule, ale také olámané suchého lístky pokojových květin, tvrdý chléb nebo skořápky od vajec.
To všechno ale můžete nyní zužitkovat ve svůj vlastní prospěch.

Využijte možnost kompostování!


Kompost na zahradě


Asi jedna z nejpřirozenějších možností, kam kompost umístit. A další asi nejběžnější možností pořízení kompostu je nákup plastového kompostéru. Funguje tak, že odklopíte horní víko a házíte dovnitř biologický a v přírodě rozložitelný odpad viz.níže. V dolní části tohoto kompostéru jsou pak dvířka, odkud odebíráte hotový kompost.

Pokud jste kutilové a chcetesi kompostér vyrobit ze dřeva, musí být rozdělený na 3 části:
1.organické zbytky
2. čerstvý kompost z přeměněných organických zbytků
3 dozrávající kompost

My osobně jsme dali přednost plastovému, protože zabírá málo místa než dřevěný, je krytý a snadný na použití.

Kompostování v bytě

Připadá vám to nemožné?? Omyl!! Jedná se o tzv. vermikompostování. Tentokrát s přípravou vermikompostu pomáhají žížaly, které přeměňují zhruba 60% přijaté potravy ve svém trávicím ústrojí na vermikompost.

Skláda se ze tří nádob:

Úplně spodní nádoba- slouží k zachytávání tekutiny, která se velmi časně začne tvořit a jedná se o nejlepší hnojivo pro vaše rostliny

Prostřední nádoba - má děrované dno, na které je nutné umístit karton, aby vám žížaly nepropadaly
do zachytávací nádoby. Nasadíte žížaly a začnete je krmit zbytky z kuchyně(opět viz níže). Tuto nádobu přiklopíte děrovaným víkem.

Vrchní nádoba - je v podstatě náhradní nádobou, až se vám naplní ta prostřední. Žížaly do ní pak přelezou, jakmile bude prostřední nádoba bez potravy.

Co s tím dál?? Prostřední nádobu necháte 2, 3 měsíce uzrát a po vyprázdnění začnete zase od začátku. Nové žížaly nasazovat nemusíte pokud jste neumořily hladyMrkající

Co lze kompostovat

- domácnost- čajové sáčky, kávová sedlina, řezané květiny (samozřejmě bez všech ozdob), zbytky ovoce a zeleniny, zbytky vařených rostlinných a zeleninových jídel, dokonce i papírová plata od vajec a lepenkové krabice- obojí ovšem natrhané na menší kousky. A další věcí je tvrdý chléb, vaječné a ořechové skořápky- opět nadrcené a natrhané na menší kousky.

- zahrada- posečená tráva, hobliny, kůra a nadrcené větve

Do kompostu nepatří zásadně žádné masné výrobky, ryby, celá vejce ani žadné produkty z nich. Respektive žádný živočišný odpad by do kompostu rozhodně neměl přijít. Další zmiňované body by snad měly být jasné naprosto každému, nicméně pro klid duše je zde raději uvedu- žádné plasty, železo, beton, cigaretové nebo doutníkové nedopalky a v žádném případě ani sklo!! Nezapomínejme, že i sklo je surovinou a vhazujme je do k tomu určených a označených kontejnerů!!

Využití kompostu


Tím vším získáte naprosto báječné hnojivo a zeminu. Rostliny v ní rostou jako zběsilé. Může vás navíc hřát dobrý pocit, že ušetříte za hnojivo a zeminu a zároveň máte před vlastníma očima uzavřený cyklus jídla. A už se vám nebude linout zápach z koše, ani popelnice se nebude nadouvat přeplněním.

Tak proč do toho nejít???

Zdroj kromě vlastních zkušeností a přirozené inteligenceMrkající www.setrnejsi-domov.cz, komunitnizahrady.cz ( zde najdete i nejbližší kompostárnu pro násadu žížal)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kompostujete?

Ano, pravidelně 33.3% (9)
Ano, ale ne příliš často 22.2% (6)
Ne, nikdy 44.4% (12)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama