Červenec 2015

Jít s davem...

22. července 2015 v 12:26
... Hmm, tak to mi nikdy moc nešlo. Nejsem ovce, aby mi někdo říkal, co mám dělat, co se mi má líbit, co mi má chutnat... Každý člověk je individualita. Copak všechno, co se děláte hromadně je správné? Kdybych měla neustále jít s davem, uteklo by mi spoustu zkušeností, ale i vědomostí a znalostí. Díky svojí vzdorovitosti si umíme udělat bylinné sirupy, mýdla, čaje a mastičky, dělám jinak marmelády a čatní a pak se nedokážu zbavit návštěvy, zrovna tak u domácího sýru, paštiky a chleba. Zbytečnosti? Ne, pokud máte hluboko do kapsy, k tomu ne moc dobře zásobené potraviny, do kterých musíte chodit, protože do jiného obchodu se s kočárkem nevejdete. A když se ještě přidají zdravotní problémy...

Ne vždycky je špatný jít s davem, ale občas
bychom měli alespoň vykouknout, aby se z nás nestali jen tupě jdoucí a hledící ovce, co jdou mlčky na porážku. I v davu si zachovejte individualitu.

Domácí repelent proti klíšťatům

14. července 2015 v 11:19 Bylinky pro všechny
Nejen houby, ale i komáři a klíšťata na nás mohou číhat nejen v lese, ale i doma na zahradě. Není nic jednoduššího, než si před nájezdem těchto návštěvníků připravit repelent.

Potřebujete:
rostlinný olej
levandule
vlaštovičník
rozmarýn
tea tree - můžete použít i esenciální olej

Vše dáte do sklenice a důkladně protřepejte. Dejte na světlé místo a nechte asi dva týdny louhovat. Každý den protřepejte.

Domácí sýr

14. července 2015 v 11:14 Bylinky pro všechny
Dostali jste někdy naprosto neuvěřitelnou chuť na nějakou chuťovku, která by ale současně byla zdravá? Zkuste domácí čerstvý sýr. Nebojte se, nejedná se o nic složitého.

Potřebujete:
bílý neochucený jogurt (nejlepší samozřejmě domácí)
citron nebo limetku
oblíbené koření
oblíbené bylinky (pažitka, oregáno, rozmarýn, tymián, česneková tráva, medvědí česnek, houbová bylinka, nebo klidně i jarní cibulka nebo cibulová nať)
sůl (klidně i pikantní)

A není nic jednoduššího než vše smíchat dohromady a dát to plátýnka do cedníku nad nějakou další nádobu, do které bude odkapávat syrovátka. Dejte do lednice a nechte do druhého dne. Poté můžete konzumovat. Pokud chcete ještě nazdobit, dejte na dno oblíbené formičky nasekanou pažitku.

Nevíte co se syrovátkou, která vám vykape? Pokud je sýr takto ochucený, můžete ji použít do polévky nebo na zadělání chleba, nebo vypít jako kořeněný nápoj.

Teď už nezbývá nic jiného, než vám popřát dobrou chuť

Mast na bolavé a rozpraskané nohy

8. července 2015 v 8:30 Bylinky pro všechny
Rozbolavěné nohy, bolí každý krok. Rozpraskané paty často trápí převážnou část populace, stačí když se podíváte teď v létě na nohy v sandálech a pantoflích našich kolemjdoucích. Nejen, že je to trochu nevzhledné a působí zanedbaně (což ovšem vůbec tak být díky velmi suché pokožce nemusí), ale je to i bolestivé při každém kroku. A ještě když jsou ty nohy potom ještě ledové...

Není nic jednoduššího než na noc vydatně namazat mastičkou, nazout bavlněné ponožky a ráno byste měli poznat zlepšení.

Potřebujete:
- škvařené vepřové sádlo nesolené
- bambucké máslo
- brutnákový olej
- mateřídoušku
- tymián
- větvičku tea tree (můžete použít olej před uchováním v chladničce po ukončení výroby)
- řebříček (nať i květ - ale postačí i nať)
- měsíček
- levanduli
- šalvěj
- 10 kapek extraktu z grepových jader

Postup je stejný, jako u všech zde uvedených mastiček.Rozpustíme tuky, přidáme oleje, vhodíme hrsti bylin a stáhneme z plamene. Necháme vyluhovat 24 hodin. Poté opět vše rozpustíme, přecedíme, nalijeme do připravených čistých lahviček. Necháme trochu zchladnout a poté vmícháme extrakt z grepových jader. Prodlouží nám životnost mastičky a navíc působí protimykoticky, neboli protiplísňově. No není to paráda? :-)

Mast na boule a odřeniny

7. července 2015 v 15:15 Bylinky pro všechny
Pokud nepatříte mezi velké šikuly a často se zraníte, nebo máte doma malé dítě, které často padá, určitě uvítáte tuto první pomoc.


Potřebujete
- škvařené vepřové sádlo nesolené (bambucké máslo, kokosový olej nebo klidně i všechno dohromady)
- mateřídouška
- majoránka
- můžete přidat i květ měsíčku


Veškeré tuky na mírném plameni rozpustíme (nesmí se přepalovat) a vhodíme cca hrstku od každé byliny na 250 ml sádla.
Stáhneme z plamene a dáme do ledničky. Necháme louhovat 24 hodin. Poté tuky opět rozpustíme, přecedíme a uchováváme v chladu. Pokud chcete, můžete ještě před uložením do chladu vmíchat 10 kapek tea tree oleje nebo extraktu z grepových jader a promíchat.

Mažeme dle potřeby.

Řimbabové tonikum na bolení hlavy

7. července 2015 v 15:07 Bylinky pro všechny
Určitě to znáte. Stačil špatný pohyb, nadechnutí, špatně ustlaný polštář, velká fyzická námaha a najednou vás bolí za krkem až se z toho stane pěkný bolehlav.

Můžete sáhnout po klasické růžové pilulce, nebo zkusit přírodní léčbu. Mně se osvědčilo řimbabové tonikum. Jeho výroba je velice snadná.

Potřebujete:
- květy a listy kopretiny řimbaby
- vysokoprocentní potravinový líh (kvalitní vodka)
- olej

Nejdříve si připravíte tinkturu smícháním řimbaby a lihu. Protřepejte a nechte stát na tmavém místě při pokojové teplotě s občasným protřepáním asi 14 dní. Samozřejmě čím déle, tím lépe, optimální je jeden měsíc.
Poté přeceďte a smíchejte s olejem. Před každým použitím protřepejte.

Při každém bolení hlavy a za krkem masírujte postiženou oblast. Mně pomohlo i na bolest v kříži mám i dobrý ohlas na bolesti pohybového aparátu. O řimbabě se říká, že ulevuje i u beznadějných případů bolesti.

Pokud vás zastihne bolehlav ještě před tím, než máte tinkturu hotovou, můžete rozžvýkat list řimbaby. Nežvýkejte moc dlouho, u některých jedinců může způsobit v ústech puchýřky.

Tinkturu také nemusíte použít všechnu, ale větší část si schovat pro vnitřní užití.

Kopretina řimbaba je naprosto nenáročná na pěstování a daří se jí dobře i v květináči, na podzim si jí můžete zabydlet doma a můžete bojovat s bolehlavem naprosto bez obav celou zimu.

Jsi s tím mateřstvím poznamenaná...

7. července 2015 v 12:00
Tak touhle větou mě naprosto odzbrojila moje máma poté, co jsem "konverzovala" s naším psem. Celý červen jsem nedělala nic jiného, než jsem něco sušila, nakládala do oleje, vytvářela sirupy a vůbec všechno možný. Jediné cesty do obchodu pro ingredience, hledání na netu rady a porady... Do toho ještě spousta lidí chtěla můj recept na bylinkový chléb z domácí pekárny. Takže se na něj již brzy můžete těšit na tomto blogu, protože už mě to papírkování vážně dohání k šílenství:-)) Ano, mateřství je jeden velký záhul a nebere to konce. Jsem ráda, když můžu vytvořit něco malého ve své "bylinkové dílně" když dcera spí nebo jí mamka hlídá. Jenže s dospělými si člověk už moc nepokecá.
Bohužel jsem se sama přistihla, jak jsem jednou našeho psa okřikla jménem dcery nebo po něm chtěla, aby udělal hačí nebo hají. Jsem asi fakt blázen:-) Jenže zkuste si celý dny mluvit jen s tím 18-ti měsíčním dítětem, kterýmu pořád něco vysvětlujete a když po něm něco chcete, musíte to dát taky srozumitelně "do placu".

No, co se dá dělat. Mateřství změní každého, ať už k dobrému nebo k horšímu. Ale důležité je jen jedno jediné - jestli jsou děti spokojené. A když jenom "blbnu" v povelech pro psa, ještě to jde:-)))

Žiju si podle svého snu... ?

7. července 2015 v 11:33 | Marcela
Ještě pořád? Nebo teprve? Každý z nás má své sny. Některé splnitelné, některé naprosto nedosažitelné... Pro mě je nedosažitelný sen výhra ve sportce. Ten dosažitelný jsem si tak nějak už splnila. Jsem vdaná, mám krásnou zdravou dceru a pěstuju neskutečný množství bylinek, ze kterých si můžu tvořit, co mě jen napadne. To, co bych si ještě přála je lepší zdraví pro mé rodiče a lepší práci pro mého manžela.
Zdá se vám to druhé dosažitelné? Na dnešním trhu práce spíše sci-fi. Pokud se podíváte na inzeráty, všude chtějí týmového hráče, který umí pracovat samostatně. Tak jaký to má smysl? Když s každým prdem běžíte za nadřízeným, byť se jedná o rutinu, jste sice týmový hráč, který ale neumí pracovat samostatně. Když pracujete samostatně a s každým prdem neběžíte, tak zase nejste týmový hráč, který by mohl ohrozit vedoucí pozici například vlastním dosazením. No tak co si z toho máme vybrat? Žena na trhu práce jakoby neměla co dělat. Když vystudujete, nemáte praxi. Když už nějakou praxi máte, hrozí, že otěhotníte. Když máte děti, je to další handicap - děti bývají nemocné a co hlídání? A když už vám děti odrostou a máte dostatek praxe, jste staří a na odpis. Takže? Přes veškerý gender, zkušenosti a emancipaci stejně nemáme na trhu práce co dělat. Podmínky jsou příšerné a pokud už vás někdo zaměstná, není to někdy ani na úhradu složenek (které se mimochodem vůbec neptají). A co se týče mužů, konkrétně kamioňáků, žádná sláva to není. Jasně, je pár lidí, co jsou s tímhle povoláním za vodou. Ale těch je jen pár. Dobře 90% se potýká s tím, že zaměstnavatel neplatí jak by měl, někdy by rád překročil výkon... Výsledek? Upachtěný chlap, co přijde domů, svalí se na gauč a nervózně sleduje čas, protože si pořád musí hlídat přestávky a výkon a neumí doma vypnout. Neustále na cestách, rodina je jak kdyby ani tátu neměla. Manželka musí "nosit manželovi kalhoty". Nic jiného jí nezbývá.

Myslím, že o ničem takovém nikdo z nás nesní a ani nesnil. Sny jsou důležité pro náš další osobní rozvoj a růst. Jak jinak bychom se posunuli dál? Žít ve snu, pokud je to dobrý sen, realistický a prospěšný pro rodinu, je dnes požehnáním. Spoustu lidí, ale žije v iluzi - ať už o ostatních lidech v jejich životě, nebo o životě samotném. Představy jsou pro ně lepší, než realita. Radši chtějí žít v iluzi, než by si některá fakta připustili. Žít ve snu má jako všechno v životě úhel pohledu. Může to být fajn, ale může to i škodit.

Mám ráda svůj život a za nic na světě bych ho nevyměnila. Utrpěla jsem už sice několik hlubokých škrábanců, ale vždycky jsem vstala a šla dál. Nejspíš mě držel na vodou nějaký splnitelný sen... Ale kde je hranice mezi splnitelným a nedosažitelným snem? I mnoho zdánlivě nedosažitelných snů stala splnitelnou a realizovatelnou součástí životů lidí, kteří v ně věřili. Nedá se říct nic jiného, než to, že když něco vážně chceme, stojíme o to a intenzivně sníme, tak když na tom zapracujeme, může se to stát realizovatelné a my budeme mít svůj život ve snu...