Květen 2015

Ale mě to nezajímá!!

11. května 2015 v 10:27
Když jsem se naposledy pokoušela někomu pomoct, ukázalo se, že tenhle člověk mne jen využil, zneužil, sežvýkal a vyplivnul.
V domnění, že už jsem se dotyčné osoby zbavila, jsem začala dále publikovat zde na blogu a vůbec začala zase normálně žít.

Konečně jsem měla po večerech, kdy dcera usnula chvilku čas na svoje myšlenky a mohla jsem se začít zajímat o léčivou sílu kamenů a baněk. Jenže člověk se nemá příliš radovat, protože se mu to naprosto karmicky vrátí a velmi nečekaně. Když jsem si vytvářela plánek výsadby zeleniny a bylinek, ozval se telefon. Při pohledu na mobil jsem málem omdlela. Ano, ten člověk, ta osoba, kterou jsem už nechtěla vidět a slyšet mi jakoby nic volá. Zamračený

No nic, tak ať to mám z krku, stejně se jí nezbavím. Po zvednutí telefonu se na mě začali chrlit informace o dění v rodině, které už mi byli naprosto jedno, i kdyby se tam odehrálo kdoví co. Celý slovní průjem byl zakončen větou, že mě chtěli uvést do situace. Ale mě to už nezajímá!!!!!!!!!!! Sakra jak už to mám jinak říct... Asi to je jedno, protože volající osoba byla v alkoholovém opojení natolik silném, že už za pár minut určitě nevěděla, komu všemu volala a co komu řekla.

Rozhodla jsem se nad tím mávnout rukou. asi každý z nás má v okolí takovéhleho člověka "žvýkačku", které se nemůže zbavit. Co na tom, že mě nezajímá, co se v jejím životě odehrává. Dotyčný člověk se vykecá, my zjistíme, jak se máme fajn a že nemusíme řešit žádné podobné blbosti a život běží vesele dál. Nebudu už se nad tím pozastavovat. Otázka je, jestli ještě někdy mám ten telefon zvednout a pokračovat ve "žvýkání", nebo se pokusit o odproštění se. Přeci jen mám svých starostí dost a času málo, tak proč ho ztrácet s někým takovým?? Naštěstí mám zase už delší dobu pokoj. Jen doufám, že se to zase karmicky nezmění...Mrkající

Domácí dezinfekční vonný sprej

11. května 2015 v 10:03 Bylinky pro všechny
Vzhledem k uvedenému předchozímu článku jsem musela vyrobit domácí osvěžovač vzduchu, který by dezinfikoval nejen vzduch, ale i polštáře a lůžkoviny.

Ano, měla jsem jeden od renomované české firmy, ale bohužel mi došel a sehnat něco na ten způsob v našem maličkém městě je asi takové, že vám vletí pečený holub do úst.
Tak jsem musela improvizovat a vytvořila jsem dost podobný sprej, který jsem spáchala z domácích zdrojů, aniž bych se musela hnout z domu.

Do původního rozprašovače jsem nalila francovku, do které jsem kápla asi 3 kapky esenciálního oleje eukalyptu (může být i Koalka z lékárny) a pro jistotu jsem přihodila ještě pár sušených listů doma pěstovaného eukalyptu. Kdo chce, může přidat ještě kapku klasického kvasného octa.(kvůli dezinfekci)

Protřepala jsem a začala běhat po místnosti se stříkajícím rozprašovačem. A paráda. Nebylo to sice naprosto stejné, jako původní sprej, ale svůj účinek to splnilo. Bacily se přestaly šířit a manželovi se trochu uvolnil nos díky eukalyptovým silicím.

Tuhle nezávislost prostě miluju...

A už je to zase tady

11. května 2015 v 9:54
Ano, je to tak. Můj manžel onemocněl jakousi chřipkou. A aby toho nebylo málo, měla ji i moje maminka a chytla to i naše téměř 17-ti měsíční dcera.

Ať se to někomu líbí nebo ne, i z toho největšího kamioňáka se během nemoci stává typický chlap. V praxi to znamená to, že při jakémkoliv kýchnutí, zakašlání a vysmrkání je slyšet povzdech, zaklení nebo vzdech sebelitování. Zkušené manželky a přítelkyně si jistě tuto situaci vybaví. Vzhledem k neustálému kašlání, smrkání a naposto nelidského nočního chrápání se manžel dobrovolně přesunul na naši rozkládací sedačku do vedlejší místnosti v domnění, že naši dceru ochráníme před bacily. Nakonec se ukázalo, že naprosto zbytečně, protože stejně začala mít rýmu, teplotu a v noci začala pokašlávat.

Nastoupila jsem jako správná manželka s vařením čajů, nabídkou léků a radami, jaknebohého muže co nejdříve uzdravit. V tu chvíli se v mém muži vzbudil hrdina, který to zvládne a který za pár hodin měl nos jako bambuli a kašel připomínající tuberu v posledním stádiu.

Hned poté, co naše dcera začala mít stejné projevy chřipky jsem zpozorovala, že muži se chovají naprosto stejně jako malé děti. Takže už na mě byli dva. Nebo respektive ještě pořád jsou. Zkušené matky ví, jak příšerné je, když dítě onemocní. Není nic horšího. Pokud k tomu ještě neonemocní tatínek. To je doma prostě katastrofa. Neustále jsem slyšela povzdechy a nářky, jak je to hrozný, jak příšerně mu je a že asi umře. Po dvou dnech jsem už nevydržela a vypustila ven typickou větu - "Co bys dělal, kdybys měl rodit?!" Byli bychom bezdětní, odtušila jsem odpověď sama pro sebe. Vysvětlila jsem manželovi, že když se bude neustále litovat a říkat si, že mu je zle, nikdy se mu líp neudělá. Z jeho hlasu jsem cítila trochu uražené hrdosti a zklamání, jak ho nepolituju, ale dítě je prostě přednější. V tu chvíli mě nic jiného nezajímá, ani kdyby měl hlavu v podpaží (matky mne jistě chápou). "Ach jo, zítra musím do práce..." No jo, asi jako všichni ostatní. Pak jsem si vyslechla, jak se mám, že jsem s dcerou doma a šli jsme spát. Jo, to se mám. Nedělám nic jiného, než dávám dceru na nočník, utírám jí nos, tiším ji a poskytuju veškerou mateřskou lásku, která ve mně je. Zápasím s každým čajem a sirupem, který jí potřebuju dát, poslouchám zoufalý pláč než léky zaberou a trhá mi to srdce, že nemám nic, co by zabralo okamžitě a jinak jsem naprosto bezmocná. Proti času nemůžu dělat nic. Ale to se mám, že jsem s dcerou doma. Ano, mám a jsem na to hrdá. Po tom všem, co jsme si vytrpěly si to sakra zasloužím. Ale rozhodně se nemám, když je nemocná... To chlap asi nikdy nepochopí. No možná ti, co jsou na rodičovské dovolené nejspíš jo, ale ten pracující zbytek asi těžko.

Co se dá dělat, snad to nějak přežijeme. Doufám, manžel během té rýmy neumře... (i když má vše potřebné k tomu, aby se uzdravil a přežil)

Léto za dveřmi

10. května 2015 v 11:07
Přemýšlela jsem o tom, že pomalu se začíná přibližovat léto. A když jsem si jen uvědomila pojem léto, vybavilo se mi pár věcí. Jednak to, že můžu být s dcerou neustále venku (kromě poledního slunce), zavařování, sklizeň bylin a domácí ledová káva. To je pro mě léto.

Zní to jen pracovně, ale vždycky si vzpomenu na otázku "a co až se zima zeptá, cos dělal/a v létě?" Jsem ráda připravená na všechny možné situace. Mám ráda ten pocit nezávislosti, když potřebujeme na nějaký neduh nebo něco dobrého do kuchyně a můžu vyběhnout na zahradu a tam si to vzít. Je to troška péče s velkým plusem. Máte svoje vlastní bio a navíc neustále po ruce. Pro svojí dceru chci jen to nejlepší.

Když jsem si plánovala bylinkové záhony pro letošní a následující roky, rozjela jsem to opravdu ve velkém. V současné době připravujeme bylinkovou pyramidu, ve které se budou všechny byliny pěstovat kromě těch přenosných, které naši zimu nezvládají a nepřezimují na záhonu.

Zahrada a zavařování asi opravdu způsobují závislost. Alespoň z nich ale vznikne něco dobrého - ať už v podobě čatní, marmelády nebo zavařených okurek.

Bylinková první pomoc - Levandule

7. května 2015 v 11:46 Bylinky pro všechny
Pokud stejně jako já dáváte přednost ošetření jakýchkoliv poranění a zdravotních obtíží prostřednictvím přírody před chemickými preparáty z lékárny ( i když někdy bohužel není zbytí), nabízím vám pár tipů jak si pomoci prostřednictvím bylinek.
Dnes se zaměříme opět na levanduli. Jak už víme, je výborná při bolestech hlavy, zklidňující nejen na pokožku, ale i na psychiku a také podporuje dobrý spánek. Díky své prokrvovací schopnosti může např. v podobě níže uvedeného levandulového oleje při bolestivé menstruaci nebo na namožené a ztuhlé svaly. Touto schopností také léčí oběhové potíže, pokud si připravíte vyhlášenou levandulovou koupel. Z levandule se také dají připravit obklady, masti, ale i různé cukrovinky, kterými nejen, že připravíte zajímavé pohoštění pro návštěvu, ale také uděláte něco pro své zdraví.

Levandulový olej

Mám ráda recepty, na preparáty, na které mám vše doma připravené a nemusím zdlohavě shánět na internetu v obchodech, keré sice podporují toto domácí úsilí a tvoření, ale bohužel výše poštovného nebo dopravy celkově je natolik vysoká, že si musíte přibrat ještě několik věcí, aby se vám to vůbec vyplatilo. A než se nadějete, je tisícovka pryč než se nadějete. Pro někoho možná žádný peníz, ale v rozpočtu rodiny s malým dítětem a ženou na rodičovsé dovolené dost podstatný zásah do rodinného rozpočtu.

Takže přesto, že na internetu najdete spoustu možností, jak si udělattento olej, bude vám nejspíš doporučený mandlový,protože nezpůsobuje alergické reakce, proniká hluboko do podkoží a má spoustu dalších výborných vlastností, nemusíte se honem vrhat k internetu a objednávat. Stejně dobře vám poslouží olivový nebo obyčejný slunečnicový.

Kvítky levandule, nejlépe čerstvé (ale zkoušela jsem i ze sušených a s pozitivním výsledkem) nasypte do zavařovačky a jakémkoliv objemu chcete. Snažte se, aby kvítky zasahovaly minimálně do poloviny sklenice a jemně zalijte olejem. Ponechte na na tmavším místě a občas (alespoň 1x za 2 dny) protřepejte a nechte působit 2 týdny. Poté sceďte.


Tinktura z levandule

Na tuto tinkturu budete potřebovat libovolný alkohol, kvítky levandule a skleničku. Nic víc. Nezapomínejte, že na léčivé tinktury by alkohol měl mít alespoň 30% (můžete použít vodku, slivovici, dokonce jsem slyšela i o whisky a brandy - to si ale myslím, že už je přehnané)

Postup je stejný, jako u oleje - kvítky zalijte alkoholem a uzavřete na osm až deset dní v chladničce.
15-20 kapek pro lepší spaní nebo můžete použít pro provonění vlasů.


Nálev z květů

neboli čaj použijeme při následujících obtížích:
- nadýmání
- k uklidnění nervů a zmírnění bolestí hlavy
- závratích
-mdlobách
- zápachu z úst


Mast z levandule

škvařené vepřové sádlo, květy levandule

Sádlo zasypeme kvítky a pomalu rozpouštíme. Nesmí se přepalovat. Odstavíme z plotny a necháme do následujícího dne. Znovu sádlo rozpustíme, přecedíme a nalijeme do kelímků, které skladujeme nejlépe v chladničce.

Mast používám při atopickém ekzému pro zklidnění, při bolestivé menstruaci, podráždění pleti, odřeninách, spáleninách (společně s aloe vera)

Levandulové sladidlo na moučníky
moučkový cukr, sušená kvítka

Vše smícháme a dáme na temné místo na jeden týden. Občas protřepeme.
Používáme jako sladidlo do moučníků, na bábovku, já i do domácího marcipánu. Příjemně voní, nebojte se, že to bude mýdlové. Bude to naprosto dokonalé.

Připadá vám, že všude jsou jen kvítka a stonky stále zbývají? Nemýlíte se. A protože nerada plýtvám, hledala jsem způsob, jak stonky využít. Zjistila jsem, že se používají jako vykuřovadlo, ale dá se z nich také připravit výborný sirup.

Sirup pro dobré spaní a na nervy
stonky levandule, voda, cukr, šťáva z citronu (limetky, mandarinky, grepu - prostě z citrusů)

Z vody a cukru svaříme sirup, přihodíme levandulové stonky. Poté necháme jeden den odležet při běžné pokojové teplotě. Druhý den scedíme, provaříme společně s citrusovou šťávou a nalijeme do lahviček, skleniček... Skladujeme v lednici a používáme jako klasickou "šťávu s vodou" nebo na lžičku do čajů nebo jiných nápojů.
Uklidní vám nervy a pokud si tuhle šťávu uděláte na noc, budete i lépe spát. Tenhle sirup dělám celé léto pro nás i návštěvy a vždy sklidím velký ohlas. Samozřejmě pozitivní. Recept jsem našla v časopise Bylinky Extra speciál 02 (Bylinky revue) a hned jsem ho musela vyzkoušet. V receptu je sice uvedená citronová šťáva, ale i ostatní citrusy jsou vhodné a dají sirupu nový nádech. Neuvádím záměrně žádné množství, protože záleží na vás a na tom, jaké množství si chcete udělat. Prostě okometricky poznáte, co tomu chybí a svařit vodu s cukrem na sirup by měl zvládnout určitě každý.
Takže nebojte se toho a zkuste si udělat nějakou levandulovou mňamku pro zdraví nebo do vanyMrkajícíPoužité zdroje:
Bylinky Extra speciál 02 (Bylinky revue - mojebylinky.cz), Speciál bylinky revue 08
a vlastní zkušensotiUsmívající se

Autor neodpovídá za neodborné užití návodů, rad a receptů. Jedná se pouze o vlastní zkušenosti, které nemusí být stejné pro všechny. V případě nejasností kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka. V případě léčby krevního tlaku nejdříve konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Setrvačník

5. května 2015 v 22:43
Jednou jsem svojí mamince koupila ke dni matek takový magnet na lednici s obrázkem anděla a textem oznamující, že maminka je trénující anděl. Často na ten magnet teď myslím. Hlavně když už jsem naprosto vyčerpaná z celého dne tréninku chození, péče o domácnost a zahradu s malým dítětem a pubertálním štěnětem.

Abych vydržela nastavené tempo, který by mě duševně uspokojovalo, musela jsem zkusit doping. Když jsem byla těhotná, dočetla jsem se, že ženě trvá více než dva roky, než se obnoví veškeré vitamíny v těle a VŠE se dá do pořádku. No a protože dceři je 16 měsíců, usoudila jsem, že vitamín nemůže ublížit. V kritické dny do sebe hodím železo a panthenol, nejlépe zapít kafem a začínám běhat jako motorová myš. Vy, co máte děti víte o čem mluvím a vy co je nemáte mne neodsuzujte. Taky se dočkáte. Růst zubů, podrážděnost, teplota, nebýt ve své kůži- to všechno vás může připravit úžasnou bezesnou noc. A když konečně usnete (nebo je vámi dovoleno odpadnout a spát ), za chvíli se stejně dítko vzbudí a je neuvěřitelně čili. A vy? Usnuli byste vestoje kdykoliv by to bylo možné.

Ano, káva je do určité míry zdravá. Ano, káva může způsobit závislost na níže. Ale pro většinu lidí je to nejen relax a doplněk nějakého zákusku nebo součást společenské události. Je to také dobíječ ka baterek, které jsou tam někde uvnitř nás. Že ji pijeme, jako pohoštění na návštěvách, nebo jako součást běžného denního rituálu nás může dobít, i kdyby káva byla bez kofeinu. Domnívám se, že jde pouze jen o rituál s očekáváným průběhem a v tomhle případě i chutí i účinkem.

Každý má svou vlastní nabíječku na vybité vnitřní baterie. Pokud neškodí zdraví, směle do ní. Ale všeho s mírou, protože čehokoliv je moc, toho je příliš a všeho hodně neznamená vždycky dobře...