Andělika lékařská

14. října 2014 v 20:23 | Marcela |  Bylinky pro všechny
Protože bylinky jsou dostupné všude kolem nás a jejich účinek na naše zdraví je prokazatelný, byla by škoda jich nevyužít. Dnes se zaměříme na Anděliku lékařskou, kterou často mnozí z nás vytrhávají ze záhonů jako plevel. Přesto její účinky jsou znatelné třeba i právě pro kamioňáky.

Asi vás napadá, jestli jsem se nezbláznila. Ale pokud si natrháte listy, usušíte a rozmělníte je, můžete je dát do plátěného pytlíčku. Ten vám potom pohltí nežádoucí pachy z auta a osvěží vzduch. Navíc také působí proti kinetóze, neboli nevolnosti z cestování. Ale to kamioňákům nehrozíUsmívající se

K čemu ale ještě lze tuto bylinku užít ve vztahu ke kamioňákům je čaj z kořene. Andělika bývá totiž doporučována pro zvýšení tělesné i duševní pohody.
Vyvarovat by se jí ale měli všichni, kteří trpí zánětem ledvin nebo vředovým onemocněním trávicího ústrojí. Protože obsahuje furanokumariny (přírodní obranné látky-toxiny, především u čeledi miříkovitých. Některé jsou fotoaktivní, tedy jejich účinek se zesiluje působením UV zářením. Stejné furanokumariny obsahují např. limetky nebo celer), je nutné se při delším užívání vyvarovat pobytu na slunci, jinak vám hrozí zánět kůže.

Samozřejmě nezapomínejme ani na její účinné látky:
- silice
- hořčiny
- třísloviny
- organické cukry

Závěrem můžeme říci, že Andělika lékařská má uklidňující účinky. Díky své hořkosti se používá mmj. při výrobě různých likérů.

Tak mnoho zdraví nejen na cestáchUsmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama