Říjen 2014

Má, levandulová...

30. října 2014 v 15:17 | Marcela |  Bylinky pro všechny
Levandule lékařská je nádherná bylinka, kterou má snad každý na své zahrádce nebo doma v květináči nebo na balkoně.

Její krásné fialové květy nejen, že krásně voní, ale jsou velmi léčivé a uklidňující. Levandule je velice vyhledávanou bylinkou, ze které si můžete připravit čaj, med, sirup,zmrzlinu, sušenky a bylinné polštářky, které vám pomhou usnout. Já si doma dělám vlastní mastičkua i když bude někdo tvrdit, že nemá léčivé učinky, je mi to jedno. Víra tvá tě uzdraví.

Nicméně levandule je vhodná i pro citlivou pleeť a je vhodná i pro malé děti. Její květy navíc můžete použít jako nádhernou dekoraci ve stylu buď klasického venkova, nebo ve stylu Provence.

Levandule patří mezi hluchavkovité, obsahuje silice s několika terpeny a třísloviny.

Použití levandule je opravdu široké. Když sušenou kytičku umístíte do šatníku, odpuzuje moly, květy v koupeli vás příjemně uklidní a zvláční pokožku. Levandule je nedílnou součástí provensálského koření, takže pokud si jej chcete připravit doma a nekupovat sušené seno z obchodu, určitě na tuto bylinku nezapomeňte.
Levandule se používá při bolestech hlavy,, čaj z ní pak mírně snižuje krevní tlak. Také je účinná při závratích, nespavosti a nervozitě. Doma připravený levandulový olej vám pak pomůže zmírnit revmatické bolesti a bolesti hlavy. Nezapomeňte tedy ani na vašeho kamioňáka, který olej ocení při jakýchkoliv spáleninách nebo při nespavosti. Nepředstavujme si pouze drsné muže jako kamioňáky - jsou to stejné lidské bytosti jako my a není nic horšího než rozbolavělý chlap. Pokud ho nebude chtít použít, alespoň když ho uvidí nebo si přičichne bude mít pocit, jako že je s vámi doma...

Žádné spaní za volantemUsmívající se

Pár rad

30. října 2014 v 14:59 | Marcela |  Manželky začátečnice
Po svých zkušenostech s manželem kamioňákem jsem se rozhodla podělit se všemi manželkami, nejen se začátečnicemi, o své vychytávky, které se možná některé z vás budou hodit.

Pokud váš muž kouří nebo vám přinese špinavé prádlo za dva týdny nahečmané v jedné igelitce, nezoufejte. Stačí, když přidáte do předepírky k pracímu prášku jednoho panáka obyčejného kvasného octa, nastavíte alespoň 50 stupňů a nezapomenete na svou oblíbenou aviváž.A to má hned několik výhod - ocet nejen, že dezinfikuje a odstraňuje nepříjemný zápach, ale také zabraňuje ztrátě barev prádla a usazování vodního kamene v pračce. Navíc je to čistě ekologický prostředek. No není o báječné?Smějící se

Pokud se váš drahoušek někde potřísnil úžasně mastnou klobásou, nepropadejte panice. Skvrnu můžete snadno odstranit obyčejným žlučovým mdlem, teré je k dostání snad ve všech obchodech. Mám vyzkoušenou i odolnou děskou přesnídávku zkušené maminky vědí, jak je obtížné její odstranění. Toto mýdlo ale není jen na oblečení, ale i čalounění, koberce, atd...

Když váš manžel jezdí zahraničí a je pryč určitě týden a vaše finanční situace není nejrůžovější, jednou z možností jak ušetřit je domácí strava, kterou dáte vašemu miláčkovi s sebou (tedy pokud má v kamionu chladničku). Vždycky, když doma vařím, odeberu jednu porci do krabičky od zmrzliny nebo jiné plastové krabičky a zamrazím. Když se pak manžel vrátí a pak narychlo musí zase odjet, jen otevřu mrazák a naložím krabičky do tašky. Má to kromě ekonomcké stránky i jednu daleko větší výhodu - není to jídlo z konzervy a i když je to ohřívané jídlo, pořád je domácí a z poctivých surovin, s láskou vařené. Možná tím nepokryjete celou dobu jeho pobytu v zahraničí, ale každý den se přeci počítá, ne?

Nesmíme zapomenout ani na "vlastní lékárničku řidiče" - nezapomeňte přibalit něco na teplotu a bolest, proti průjmu, případně pálení žáhy a jestliže váš muž nesnáší klasickou dezinfekci, tak tea tree olej, dnes již sehnatelný ve formě roll-onu a hodně mastný krém nebo vazelínu na spáleniny. Samozřejmě je fajn mít i zásobu papírových kapesníků ať už v krabičce, nebo v klasickém balení.
A hlavně nezapomeňte přibalit jedny trenky a ponožky navíc, protože jeden nikdy neví, co se může státMrkajícíSmějící se


Tak a můžeme vyjet. Šťastnou cestuSmějící se

Světlo v mlze

27. října 2014 v 11:08 | Marcela
Když se ohlédnu za svým životem, jsem celkem spokojená. Mám hodného manžela a krásnou a hlavně zdravou dceru. Dáváme si dohromady bydlení, máme zdravé štěně.

Když zapátrám ale hlouběji, tak zjistím, že ne všechno je tak růžové jak se zdá. Pes zlobí, díky stavbě je neustálý nedostatek finančních prostředků na jiné, i když méně důležité věci. Malé rostou zuby a celé noci nespí. Přes den si odpočivá jen po půl hodinkách, takže jsem ráda, když se stihnu najíst. A k čemu mi ke hodný manžel, když pořád jezdí po světě a ještě z toho přinese jen pár "krejcarů". Někomu by se mohlo zdát, že si stěžuju, ale jen je to druhá strana mince, na kterou se člověk musi podívat.

Když probdím několik nocí, jsem zoufalá nebo osamělá, z téhle mlhy mě dokáží vyvést jen tři světýlka. Dceřin úsměv, "olíznutí" tváře od našeho chlupáče a samozřejmě to, když se mi vrátí manžel domů živý a zdravý. A je úplně jedno, že z té cesty bude zase jen pár "krejcarů". Vždyť ne nadarmo nám doma visí tabulka:"Možná nemáme všechno, ale spolu nám nic nechybí". A to je ta cesta ven z mlhy, která nás všechny v životě obklopí. Pokud máte někoho, kdo se k vám vrátí- i když třeba po delším čase, je to světlo, které vás může z mlhy vyvést. Nebraňte se mu a neschovávejte se před ním. V mlze moc krásy nenajdete.

Dobrou viditelnost na cestáchSmějící se

Na vrch huj...

22. října 2014 v 21:44 | Marcela
Každý z nás se s nimi setkal. Lidé, kteří působí naprosto příjemným dojmem, tváří se jako ochotní důvěrníci a přátelé. Konce takovýchto "přátelství" končí jizvami na duši jejich obětí. Sama jsem to samozřejmě taky zažila. A hned několikrát, mám dokonce dojem, že takové lidi snad přitahuju. Naučilo mě to však jediné věci a to je veliká nedůvěra k ostatním lidem a neschopnosti si někoho hned pustit k tělu. Takže díky tomu si všichni mysleli, že jsem pěkná semetrika a nafoukaná fiflena. Jenže mě tak obklopoval a bohužel stále ještě obklopuje strach ze zneužití, že jsem až moc opatrná. Jen jednou jedinkrát tahle moje ostražitost povadla, když jsem poznala svého muže. A jsem tomu samozřejmě ráda. Díky ale všem těmhle parazitujícím lidem jsem szískala zkušenosti, které tentokrát já využívám k tomu, abych ochránila už nejen sebe, ale i svojí rodinu.

Když jsem dospívala, moje babička vždycky říkala, že co s hezkou mísou, když je prázdná. A taky říkala, že bych nikdy neměla dát na vzhled, ale na obsah. Začala jsem se touhle radou řídit a už mnohokrát se mi vyplatila. A díky tomu jsem šťastně vdaná, i když někdy na hodně dlouhou vzdálenost a máme krásnou dceru. Jen doufám, že můj muž nebude chtít potkat někde na cestách anděla s ďáblem v těle...

Andělika lékařská

14. října 2014 v 20:23 | Marcela |  Bylinky pro všechny
Protože bylinky jsou dostupné všude kolem nás a jejich účinek na naše zdraví je prokazatelný, byla by škoda jich nevyužít. Dnes se zaměříme na Anděliku lékařskou, kterou často mnozí z nás vytrhávají ze záhonů jako plevel. Přesto její účinky jsou znatelné třeba i právě pro kamioňáky.

Asi vás napadá, jestli jsem se nezbláznila. Ale pokud si natrháte listy, usušíte a rozmělníte je, můžete je dát do plátěného pytlíčku. Ten vám potom pohltí nežádoucí pachy z auta a osvěží vzduch. Navíc také působí proti kinetóze, neboli nevolnosti z cestování. Ale to kamioňákům nehrozíUsmívající se

K čemu ale ještě lze tuto bylinku užít ve vztahu ke kamioňákům je čaj z kořene. Andělika bývá totiž doporučována pro zvýšení tělesné i duševní pohody.
Vyvarovat by se jí ale měli všichni, kteří trpí zánětem ledvin nebo vředovým onemocněním trávicího ústrojí. Protože obsahuje furanokumariny (přírodní obranné látky-toxiny, především u čeledi miříkovitých. Některé jsou fotoaktivní, tedy jejich účinek se zesiluje působením UV zářením. Stejné furanokumariny obsahují např. limetky nebo celer), je nutné se při delším užívání vyvarovat pobytu na slunci, jinak vám hrozí zánět kůže.

Samozřejmě nezapomínejme ani na její účinné látky:
- silice
- hořčiny
- třísloviny
- organické cukry

Závěrem můžeme říci, že Andělika lékařská má uklidňující účinky. Díky své hořkosti se používá mmj. při výrobě různých likérů.

Tak mnoho zdraví nejen na cestáchUsmívající se

Co se stalo, stalo se

13. října 2014 v 21:59 | Marcela
Je mnoho dnů, které bych ve svém životě chtěla změnit. Nebo alespoň nahlédnout do nějakého okna a vidět, jak by můj život vypadal kdybych učinila jiná rozhodnutí.

žít v minulosti znamená neposunout se dopředu, ale zůstat trčet na místě. Minulost se nedá změnit, můžeme se z ní jen poučit. Když bilancujeme nad vlastním životem, měli bychom se zaměřit jen na to hezké a pozitivní. Soustředit se na budoucnost je to, co může zlepšit vaši bilanci. Když na mě padne smutek, že je manžel zase pryč, podívám se na staré emaily nebo sms a je mi trochu lip. Radši si položím opačnou otázku-co bych nikdy nezmenila? A když se nad tím zamyslím, napadají mě jen věci, které nakonec měli pozitivní účinek. No a jak je to teď? Jsem šťastně vdaná a mám krásnou dceru. A pokud bych se měla rozhodnout, tak bych udělala všechno pro to, abych měla oba dva. A který den bych tedy změnila? Každý, který jsem strávila bez manžela a nemohla tak žít naplno.

Není nad rozvoj...

10. října 2014 v 23:03 | Marcela
Když jsme se s manželem odstěhovali z Prahy do malého města ve Středních Čechách, řikala jsem si jak je tu klid a pohoda. Ne, kdepak, nestýská se mi po ruchu velkoměsta. Ale náš klid a pohoda jsou teď aktuálně naprosto dokonale narušeny výstavbou nové silnice, která se po několika letech po vybudování kanalizace konečně realizovala.

Díky tomu, v jakém byla předchozí naše "prašná cesta", tedy silnice po vybudování kanalizace stavu, jsme se při výběru kočárku drželi ověřené klasiky a to naprosto klasického kočárku na čtyřech kolech. Sice nafukovacích, ale naprosto úžasně se s ním jezdí a navíc je houpací. Prostě jsme chtěli kočárek do terénu. Zní to jako bysme bydleli v horách, ale naše předchozí komunikace skutečně odpovídala prašné cestě se spoustou výmolů. Když jsem byla ještě těhotná a navíc na rizikovém těhotenství, vždycky když mě táta vezl z kontroly domů po téhle vozovce, tak jsem si říkala, že když vydržím tohle a neporodím dřív, tak už vydržím cokoliv. Nicméně moje maminka se netají tím, že při výběru kočárku jsme jí udělali neskutečnou radost, protože s tím alespoň umí jezdit.

Naše vycházky s kočárkem jsou v součané chvíli spíše vtipnou bojovkou, kdy moje desetiměsíční dcera kočárek aktivně vyvažuje a já se modlím, abych jí nevyklopila do nejbližšího výkopu. Hodně mi to připomíná povídku od Miloslava Šimka o stavu chodníku, kdy "matka, která zapadla, posiluje dítě sunarem, vyndavá jej a oba tlačí."Naštěstí vedle nás bydlí strejda, takže pokud jak říká "píchnu galusku", můžu mu zavolat a snad nás zachrání. Můj kamarád, který v brzku také bude otcem mě poněkud znervózněl komentářem, že pokud kočárek píchne, končí a nelze jej utlačit a že už se to mnohokrát stalo. Představa, že si každou vycházku hodím do košíku nářadí pro opravu a ještě tak zvýším hmotnost kočárku mě naprosto dostala do kolen. Zůstanu radši u adrenalinu a mobilu se strejdou v zádech.

Jediná možnost, jak se dostat do města na nákup nebo vůbec kamkoliv je umožněná pouze po trávě, která se díky neukázněným pejskařům proměnila v minové pole. Představa, že se mi stane to, co doma, když jsem nechtěně ve vysoké trávě vjela do nadílky od našeho labradora, což jsem vyřešila díky zahradní hadici, mě trošku straší, protože ani zahradní hadici člověk standardně v kočárku nevozí, ale věřím, že se situace zlepší. Někdy na jaře bude nová silnice (nevěřím, že ještě letos) a snad se konečně z našeho nábytku stane nábytek a ne jen každodenní psací tabule prachu a vycházky s kočárkem se opět stanou radostí.

Výpověď

10. října 2014 v 22:28 | Marcela
Ne vždy chcete setrvat v pracovním poměru, ať už jsou důvody jakékoliv. V konkrétním případě kamioňáků si umíme důvody jistě dost dobře představit. Dnes se koukneme na zoubek skončení pracovního poměru výpovědí.

Výpověď je jedním ze způsobů skončení pracovního poměru. Zákoník práce se této problematice věnuje v hlavě čtvrté, § 50 a následující. Uvádí, že pokud není výpověď písemná, nepřihlíží se k ní. Jako zaměstnanec můžete dát výpověď s uvedením nebo bez uvedení důvodu. Pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby, která ze zákona činí 2 měsíce. Pokud si však výpověď rozmyslíte, může být výpověď vzata zpět pouze písemnou formou za souhlasu druhé strany, tedy zaměstnavatele. A i ten musí být písemný, což pokud se důkladně zamyslíme, slouží k ochraně zaměstnance.

Pokud však chcete skončit pracovní poměr pomocí institutu okamžitého zrušení, můžete tak učinit pouze podle § 56, odst.1: "
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti".
K bodu b se váže § 141, odst. 1, podle kterého je plat nebo mzda splatná po vykonání práce. Nejpozději je plat nebo mzda splatná v kalendářním měsíci, který následuje po měsíci, ve kterém vám na mzdu, plat anebo jejich složku vzniklo právo.


Pokud ukončíte pracovní poměr pomocí institutu okamžitého zrušení z výše uvedených důvodů, náleží vám dle zákona náhrada mzdy (nebo platu) ve výši průměrného výdělku v délce výpovědní doby.

Zákon v § 141, odst. 5 uvádí, že: "Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vyplatit zaměstnanci na jeho žádost mzdu nebo plat za měsíční období, na které mu vzniklo právo, v den skončení pracovního poměru. Jestliže to neumožňuje technika výpočtu mezd nebo platů, je zaměstnavatel povinen mu vyplatit mzdu nebo plat nejpozději v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu následujícím po dni skončení pracovního poměru."

Na internetových stránkách můžete najít různé vzory písemných výpovědí. Zákon žádný vzor nespecifikuje, pouze její formu a to je písemná podoba výpovědi. Nezapomeňte si vzít její dva výtisky a jeden si nechat pro sebe podepsat od zaměstnavatele, že výpověď přijal. Chráníte tím především své zájmy. Výpovědní doba začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce, kdy výpověď podáte.

Pokud máte otázky nebo připomínky, využijte komentáře a pokusíme se najít společně nějaké schůdné řešení.

Hodně kilometrů bez nehody a žádné výpovědiUsmívající se

Srdeční záležitost

7. října 2014 v 16:40 | Marcela
Když jsme ještě byli naprosto bezdětní, měli jsme jistou vizi, jak bychom si představovali výchovu našeho dítěte. A jak jistě dobře víte, vše vzalo za své, když nám "vrána jedno mimčo nadělila téměř pod vánoční stromeček". Holčička byla nedonošená a hypotrofická, protože ji nevyživovala placenta a tak přišla o tři týdny dříve a jen pár dní před Vánocemi. A tím se spustil naprosto neskutečný kolotoč a převrat kompletně celého života. Malou jsme museli často chovat, aby měla potřebný kontakt a byla v dobré psychické pohodě. Kdo z vás má děti ví, jaký "šrumec" je kolem čerstvě narozeného miminka. Manžel, který prošvihnul porod, protože v té době byl zaměstnavatelem vyslán do Valencie, dceru viděl až na Štědrý den. Ano, dalo by se podotknout, že to byl pro něj ten nejkrásnější dárek, ale z mého pohledu byla škoda, že nemohl být se mnou. Všechno museli obstarávat moji rodiče a tak i můj tatínek byl první, kdo malou viděl, když mě horko těžko dovlekl po císaři za malou na JIPku. Jediné, co manžela může omluvit je to, že asi nečekal, že malá k nám přijde tak brzy. A ke cti mu je to, že si pro nás taky dojel a odvezl domů. To mě přimělo k zamyšlení, co se asi odehrává v mužské hlavě. Vždycky když manžel zvedne malou nad hlavu, hrají si nebo se mazlí, vidím na manželově tváři to, co mi nikdy neřekl a asi by se mu to říkalo těžko. Je vidět, jak strašně jí zbožňuje a snaží se už nepropást ty vzácné a důležité chvilky, které spolu mají. Je vidět, že ho mrzí všechno, o co přišel když musel jet na cestu. Není snadné být manželkou kamioňáka. Ake taky není snadné být kamioňákem. Vždycky když manžela s dcerou vidím spolu, tak musím obdivovat, že dělá takovou práci jen aby nás uživil, i za cenu toho, že přichází o některé hodně vzácné okamžiky. A tehdy ho miluju ještě víc.

Co zbývá dodat - ne vždy se obětují jen matky, někdy i otcové platí hodně vysokou daň a často se na ni zapomíná.

PopojedemeUsmívající se

Manželka z práce

6. října 2014 v 22:15 | Marcela
Když si přečtete název tohoto článku, asi si nebudete umět představit co tím myslím. Když se můj manžel zaučoval, vzniklo mezi ním a jeho kolegou přátelství, které by se dalo připodobnit přátelstvím z války, o kterých občas slýcháme. Rozebírají spolu veškeré věci, které byť i vzdáleně připomínají kamion. A protože práce, kterou dělají je docela náročná, setkávají se s různými situacemi, musí se o ně samozřejmě podělit. Upřímně obdivuju, že manžel může tuhle práci dělat. Osobně si nedovedu představit, že bych s nikým celý den, někdy i několik nepromluvila. Můj muž vždy říká, že žije jako pes - jí konzervy, žije v boudě a močí na kolo. Doufám, že nezačne místo k obvodnímu lékaři chodit na veterinuSmějící se Pro ty z vás, které jsou pobouřeny, že manžela nechám na konzervách jen upřesním, že přestože vařím pro manžela a zamrazuji, nelze zamrazit jídlo na dva týdny, jelikož chladnička v kamionu má velmi omezené možnosti. Ale abych se vrátila zpět k tématu. Jejich přátelství jsem začala označovat za druhé manželství. Jen abych uvedla na pravou míru - jsem ráda, že pracovní manželka je slušný člověk a ne takový typ, který píská a troubí na procházející ženy a rád zastaví vstřícným slečnám u silnice. Spíše mě to vedlo k zamyšlení nad přátelstvím jako takovým. Je pravda, že v nouzi nejlépe poznáme přátele. Je spousta přátelství, která ztroskotají z různých důvodů. Já přišla o spoustu klučičích přátel když jsem se zasnoubila a pak když jsem se vdala. Ale můj nejlepší přítel mi zůstal - dokonce si mě vzal a dal mi dceru.

Dalo by se říci, že přátelství a vstřícnost mezi kamioňáky je takřka komunitní a nepustí mezi sebe každého. Možná proto jsou taková přátelství vzácná a jsem ráda, že slušnost a ochota pomoci si na cestách mezi sebou ještě není ztracená. Ne, že bych spala líp, když vedle mě neleží mé druhé já, ale vždy doufám a věřím, že se vrátí v pořádku domů.

Šťastnou cestu všemMrkající

Mýtus plánování

6. října 2014 v 13:47 | Marcela
Jsem manželka kamioňáka a jako taková jsem si už pomalu zvykla na to, že plánování má smysl asi jako vsadit sportku. Šance na to, že vyjde naplánovaná činnost je stejná jako výhra v loterii. Když jsme začali rekonstruovat a přistavovat naše bydlení, doufala jsem, že touto dobou už budu mít nádhernou ložnici a koupelnu, dětský pokoj pro naši desetiměsíční dceru. Bohužel, tím, že je manžel skoro pořád na cestách stavba nepokračuje takovým tempem, jakým bychom si představovali. Zrovna tak nám nevychází posezení s našimi přáteli, jelikož oni sami jsou dost časově vytížení, nebo můj muž není doma nebo se prostě něco nečekaného přihodí. Tento týden bychom se měli setkat a tak jsem si naplánovala mnoho gastronomických zážitků, kterými jsem se chtěla blýsknout. Jenže... Už jsem se zmínila, že máme desetiměsíční dceru? Tím moje gastronomické zážitky pomalu opouští mé vysněné menu a přichází reálný svět. Pokud máte zahrádku, která je plně užitková a bylinková, tak jako moje, tak jistě dobře víte, že snaha zužitkovat a vytvořit něco extra z toho, co jste vlastnoručně vypěstovali někdy předčí lidské možnosti. A to se stává mně každý rok:-) Levandulový med, levandulový sirup, levandulové polštářky a sušenky, jitrocelový sirup, sušené bylinky jako koření nebo vlastní bylinné směsi na různé neduhy - to je mojeSmějící se bohužel s malým dítětem toho uděláte stěží třetinu a to ještě když spí. Pokud spí.

Takže když to shrneme, plánování se zdá být jako mýtus, který je naprosto nereálné dostihnout. Jediné, co má smysl je žít s tím, jak věci přichází a snažit se udržet si trošku zdravý rozum. Jsou věci, který prostě naplánovat nejdou a přesto jsou někdy tím nejlepším, co nás může potkat - už víte, že máme dceru?MrkajícíSmějící se